Rvu se o každý den života pacientů

MF DNES - - FRONT PAGE - Iva Bezděková reportérka MF DNES

„Chemoterapie je jako kladívko: buší do všech buněk – zdravých i nemocných. A v léčbě ji nelze zatím nahradit,“říká onkoložka Petra Tesařová.

Stresující okamžiky nezažívají v onkologické ambulanci pouze pacienti. Náročné to mají zvláště v posledních letech i onkologové ve specializovaných centrech. Jejich čekárny jsou přeplněné. Pacientů je čím dál více. Výrazně přibývá těch, kteří mají pokročilé stadium rakoviny s metastázemi a díky moderním lékům vedou relativně normální život. Každý nemocný přitom pro lékaře představuje dilema, jak razantní léčbu zvolit. „Umění onkologické péče není v tom, co vše pacientovi můžu udělat, ale vědět, co si můžu dovolit mu neudělat,“říká lékařka Petra Tesařová, která působí na Onkologické klinice 1. lékařské fakulty UK v Praze.

Počet onkologicky nemocných za poslední roky roste a nebývale přibývá mladých lidí. Pociťujete tento nárůst ve své ordinaci zaměřené na léčbu karcinomu prsu?

Jednoznačně. V ambulanci mám zhruba čtyřicet až padesát pacientů denně. Minulé úterý jsem se musela postarat dokonce o šedesát pacientů. Znamená to, že se za den nestihnete najíst, napít ani si pomalu dojít na záchod, což se dá zvládnout, když jsem v ambulanci jen dvakrát týdně. Ale stejnou zkušenost mají i kolegové, kteří tu jsou denně.

O kolik pacientek máte v ordinaci více než třeba před pěti lety?

Řádově o desítky týdně. Je to i tím, že přibývá množství pacientů. V Česku se například diagnostikuje více než 7 000 nových karcinomů prsu ročně. A raketově přibývá žen, které s nemocí dlouho žijí, v současnosti je to zhruba přes 70 tisíc pacientek. Zájem o specializovaná onkologická centra, jako je naše, se zvyšuje. Bohužel to vše komplikuje způsob proplacení onkologické péče. Paradoxně, čím větší zájem je o pracoviště a jednotlivého lékaře, tím více jsou na tom lékaři biti. Zastropovaný paušál se musí rozdrobit na léčbu více nemocných. Vyhledávaný doktor má nacpanou čekárnu, ale peněz stejně, jako by byla poloprázdná. Pojišťovny se bojí, že pokud by zavedly systém, kdy peníze jdou tzv. za pacientem, zvýšily by se celkové náklady. Velmi pravděpodobně by ale došlo k redukci pracovišť, která nejsou dost efektivní.

Z jaké dálky k vám jezdí do ordinace na pražské Karlovo náměstí?

Jezdí sem pacientky prakticky z celé Prahy a Středočeského kraje, ale i ze vzdálených míst, třeba severních nebo jižních Čech. Jestli mě ale něco v mé ambulanci trápí, tak ne nevyhovující podmínky pro práci, ale dlouhé čekání pacientů v přecpaných čekárnách v situaci, kdy jim není dobře. Vím, že si musím pospíšit, ale zase nesmím spěchat, abych neudělala chybu.

Říkala jste, že se výrazně prodlužuje délka přežití pacientů. Je to především díky moderním lékům, takzvané biologické léčbě?

Není to jen biologická léčba, ale i hormonální terapie, nové možnosti chemoterapie, imunoterapie v kombinaci s šetrnějšími operačními technikami a radioterapií. Týká se to například pacientek s karcinomem prsu s přítomností HER2 receptoru. Tyto nemocné si „vylosovaly“špatnou prognózu. Ale tím, že jsou k dispozici nové typy léků, se jejich osud zcela mění. Dříve byla doba mezi diagnózou pokročilého onemocnění a smrtí časově velmi blízko. Dnes je k dispozici široké spektrum možností, které prodlužují život. Jedna linie léčby prodlouží život pacienta například o rok a půl. Pak lék přestane účinkovat a je třeba nasadit novou léčbu, ta prodlouží život třeba o dalších devět měsíců, pak další léčba o půlrok. Díky tomu může nemocný s nevyléčitelnou fází rakoviny kvalitně žít roky bez větších obtíží.

Biologická léčba je ale velmi drahá, pojišťovny za ni minulý rok vydaly 13 miliard korun. Jeden pacient tak stojí v průměru sto tisíc korun za měsíc. Určitě se tak nedostane na všechny, co ji potřebují.

Máte pravdu. Ale není to proto, že bychom k léčbě nespravedlivě vybírali pacienty, kteří nám jsou milejší. Pokud už nemocný doputuje do onkologického centra a splňuje všechny podmínky pro léčbu, tak ji dostane. Ne každý se rozhodne, že ji podstoupí, protože je poměrně náročné pravidelně dlouhodobě dojíždět do centra třeba i desítky kilometrů.

Může moderní léčba postupně nahradit některé velmi nepříjemné onkologické procedury, například chemoterapii?

Zatím ne. Chemoterapie má dnes mezi pacienty nálepku zastaralé metody. Říkají, že by mohli podstoupit biologickou léčbu s tím, že chemoterapii nechtějí. A já jim vysvětluji, že to není rozumná volba. Biologická léčba si najde jen buňky, které mají na povrchu „přijímač“, na něž je léčba zacílená. Pokud by se však vybila pouze populace cílených buněk, tak to celý nádor nezničí, protože je různorodý. Chemoterapie funguje trochu jako kladívko: buší do všech buněk, zdravých i nemocných. Proto je spojena s řadou nežádoucích účinků, ale v onkologické léčbě ji nelze zatím nahradit.

V jakých situacích pacienti doporučenou léčbu odmítají?

Například ve chvíli, kdy se nám podaří nádor odstranit operací nebo ozářením, ale je potřeba pokračovat v léčbě, protože je pravděpodobné, že v těle zůstávají neviditelné buněčné zbytky nádoru. V tu chvíli pacientka další pokračování léčby odmítne, protože má pocit, že ji už nepotřebuje. Když nádor není vidět na ultrazvuku nebo rentgenu, tak podle ní neexistuje.

Může se stát, že pacienta, kterému zachráníte život, přece jen onkologická léčba poškodí?

Měla jsem v ordinaci mladou ženu s karcinomem prsu, která podstoupila chemoterapii. Podařilo se ji vyléčit, ale už jí nenarostly vlasy. Má před sebou třeba šedesát let života, které bude muset prožít s takovým handicapem. Umění onkologické péče tedy není v tom, co vše pacientovi můžu udělat, ale vědět, co si můžu dovolit mu v zájmu kvality života, který zachraňujeme, neudělat.

Stává se, že by stejnou diagnózu řešili dva onkologové zcela různě?

Ano. Před časem jsem řešila případ mladé ženy s karcinomem prsu. Na její onemocnění jsme přišli brzy, což není u mladých pacientek běžné. Proto jsem zvolila minimalistickou léčbu bez chemoterapie a bez odstranění prsu

Foto: Petr Topič, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.