Senátní odveta Číně

Senátoři mohou vztahy s velmocí ještě zkomplikovat

MF DNES - - Z DOMOVA - Pavel Švec reportér MF DNES Eva Pospíšilová reportérka MF DNES

Vpolistopadové historii suverénní země ojedinělé prohlášení – takzvaný „dopis čtyř“– se pravděpodobně bude přetřásat i v horní komoře parlamentu.

Senátorský klub STAN s Janem Horníkem v čele usiluje o to, aby Senát třeba již na své ustavující schůzi v polovině listopadu vydal prohlášení, jímž se distancuje od manifestu, v němž čtyři nejvyšší představitelé státu potvrzují loajalitu k čínskému režimu.

Pokud by se to Starostům podařilo, byla by to zřejmě ještě výbušnější třaskavina v česko-čínských vztazích než samotný diplomatický dopis, kterým český prezident, premiér a předsedové obou komor parlamentu odmítli setkání tibetského dalajlámy s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL).

Podle nich Herman oficiální schůzkou s dalajlámou narušil principy partnerství s Čínou, které Česko uzavřelo v březnu.

Konec servilního klanění

„Chceme vysvětlení tohoto servilního a přitom zbytečného kroku a navrhneme usnesení, aby se Číně naši vrcholní politici do budoucna takto patolízalsky neklaněli. Není možné, aby vydávali takováto prohlášení jen kvůli obchodním zájmům, které jsou navíc minimální,“argumentuje Horník. I když si dle svých slov uvědomuje, že tento krok může mít velkou váhu, přesto podle něj vztahy s Čínou zásadně negativně neovlivní.

„To je zástěrka, která se předhazuje lidem. A zase nechceme jít do nějakých kontroverzí, zejména chceme, aby nebyla ohrožena integrita České republiky,“vysvětluje.

Jedenáctičlenný klub STAN nyní bude hledat spojence. Nabízí se deset senátorů KDU-ČSL, ale předseda jejich klubu Petr Šilar zatím o žádném chystaném usnesení neví. „Před dvěma dny jsme poslali otevřený dopis předsedovi Senátu Štěchovi, aby se celá věc projednala, a dál to nehrotíme. Znění nějakého prohlášení neznám, tudíž nevím, zdali ho podpoříme,“tvrdí.

Je to jen žabomyší válka

Projednání návrhu by nedělalo problém ani předsedovi desetičlenného klubu ODS Jaroslavu Kuberovi. Ten říká, že jde o žabomyší války. „Teoreticky by Senát mohl přijmout usnesení, že nesouhlasí s prohlášením čtyř, ale pak by musel přijmout další usnesení, že nesouhlasí s politikou stávající vlády. Následně by museli z vlády odejít někteří ministři,“míní.

To, aby se bod „konec servilnímu klanění Číně“dostal na program jednání, podporuje i předsedkyně senátorského klub ANO + Severočeši. cz Zdeňka Hamousová. Ale postoj zbývajících čtyř kolegů z klubu nezná. Přesto lze odhadovat, že se téma projednávat skutečně bude. Co bude dál, však předjímat nelze.

Projednání nakonec nechce dle svých slov bránit ani předseda Senátu Milan Štěch, jeden ze signatářů prohlášení ústavních činitelů. „Nařčení pana Horníka jsou zavádějící a neseriózní a myslím, že se obrací proti politice obecně,“říká. Hrát se však může i o jeho post, v němž strávil posledních šest let.

Foto: Yan Renelt, MAFRA

Vítání Prezidenta Si Ťin-pchinga vítali v březnu v Praze jeho krajané vlajkami. Nadšeně a organizovaně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.