Komunisté v průzkumu poprvé předstihli ČSSD

MF DNES - - Z DOMOVA -

Říjnový výzkum rozložení voličských sympatií agentury STEM dopadl nejlépe pro vládní hnutí ANO. Získalo by bezmála 30 procent hlasů. Průzkum přisoudil druhé místo komunistům (14,6 %), byť jen o dvě desetiny před ČSSD. Takový rozdíl je sice v rámci statistické chyby, nicméně v žádném z jedenácti předchozích volebních modelů agentury neměla ČSSD před komunisty menší náskok než 4,5 procentního bodu.

Rozložení mandátů dle průzkumu by tedy dávalo hnutí ANO matematickou možnost uzavřít koalici jak s ČSSD, tak s KSČM. To by Andreji Babišovi umožňovalo tlačit během koaličních vyjednávání na ČSSD. Na druhou stranu však případná ochota ANO uzavřít koalici s komunisty či se jimi nechat podporovat se může stát předvolebním tématem, které hnutí uškodí. Vzhledem k době konání průzkumu je možné, že do výsledku promluvila hojně kritizovaná reakce nejvyšších ústavních představitelů – prezidenta a sociálních demokratů Bohuslava Sobotky, Jana Hamáčka a Milana Štěcha – na přijetí tibetského dalajlámy ministrem kultury Danielem Hermanem.

Z hlediska vztahu potenciálních voličů ke straně je na tom nejlépe KDU-ČSL (za „poměrně silný“označilo vztah 66 procent sympatizantů strany) následovaná KSČM (57 %). Hnutí ANO je se 49 % oddaných voličů zhruba uprostřed pelotonu (stejně jako ODS s 50 procenty). U ČSSD a TOP 09 se k „poměrně silnému vztahu“ke straně hlásí 45 procent příznivců. Dotázaní odpovídali i na otázku, zda mají „výraznější zájem“o politiku. Mezi příznivci ANO je takových voličů 44 procent, vede však ODS (60 %). (iDNES.cz)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.