Politici reagují až tehdy, když se něco stane

MF DNES - - Z DOMOVA - Radka Hrdinová

Poslední dva návrhy ministerstva školství, jak lépe ochránit učitele před násilím ve třídách, inspirovaly reálné příběhy. Ten první se odehrál v březnu 2014 ve výchovném ústavu v Králíkách na Orlickoústecku.

Při nezdařeném pokusu o útěk tam čtrnáctiletý chlapec bodl vychovatele do krku šroubovákem, poté spolu s o rok starším kamarádem zkopali jeho kolegyni, která se přišla podívat, co se děje. Fyzická zranění žádného z nich naštěstí nebyla závažná.

Následovala vyostřená diskuse o snížení věku trestní odpovědnosti u dětí, ministerstvo školství pod vedením Milana Chládka prosazovalo návrh na zavedení institutu chráněné osoby, který by za trestné činy vůči učiteli po vzoru zdravotníků nastavoval vyšší tresty.

Později ministerstvo školství odvolalo ředitelku ústavu. Spolu s ombudsmankou Annou Šabatovou a inspekcí se shodly na tom, že se v Králíkách s dětmi špatně zacházelo. Diskuse kolem institutu chráněné osoby utichla.

Úvahy o tom, jak lépe chránit bezpečí učitele, oživil na začátku roku případ šikany učitelky na průmyslovce v pražských Malešicích. Tři studenti nejprve narušovali hodiny nekázní, později učitelku hrubě uráželi, bránili jí v odchodu ze třídy, naznačovali vůči ní údery.

Jejich spolužáci si nejprve stěžovali na kvalitu výuky v té době už zřejmě nemocné učitelky, poté poukazovali i na chování šikanujících studentů.

Video zachycující chování odpovídající rozvinutým stadiím šikany nakonec zveřejnili na sociálních sítích. Ředitel školy na konci ledna sice tři studenty podmínečně vyloučil, šikanu to však nezastavilo. Učitelka brzy poté ve škole zkolabovala a v nemocnici zemřela.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.