Učitele i žáky nemají ochránit přísnější tresty od soudů, ale rychlejší zásah ředitelů.

MF DNES - - Z DOMOVA - Radka Hrdinová reportérka MF DNES

Někdejší smrt učitelky, která na střední průmyslové škole v pražských Malešicích zažívala v posledních měsících svého života peklo, otevřela otázku, jak dobře jsou pedagogové na školách před násilím ze strany žáků chráněni.

Zvlášť když se ukázalo, že ředitel průmyslovky o šikaně učitelky věděl celé měsíce, ale nic proti ní neudělal. Už v březnu oznámila ministryně školství Kateřina Valachová, že bude pracovat na návrhu zákona, který by měl do budoucna učitele chránit lépe.

Tři čtvrtě roku poté, co byl ředitel třebešínské průmyslovky František Bártl ze své funkce odvolán, je návrh na změnu zákona na stole. Inspirace třebešínským případem je přitom zřejmá.

Zpřísnění trestů by nepomohlo

Není to první pokus ministerstva školství zlepšit ochranu učitelů zákonem a není to ani poprvé, kdy politici reagovali na konkrétní případ, který rozhýbal veřejné mínění.

Před Kateřinou Valachovou prosazoval změnu její předchůdce Milan Chládek. Poté, co v roce 2014 čtrnáctiletý chlapec v Králíkách na Orlickoústecku bodl vychovatele do krku šroubovákem, navrhoval, aby pedagogové získali status chráněné osoby. Představoval si, že by za trestné činy vůči pedagogům padaly vyšší tresty.

Pro mnohé kontroverzní návrh neprošel. „Na učitele není možné pohlížet stejně jako například na policistu,“shrnuje námitky odpůrců předseda školského výboru parlamentu Jiří Zlatuška (ANO).

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.