Kynoložka cvičí psy proti africkým pašerákům

MF DNES - - Z DOMOVA -

Při dopravních nehodách v Česku zemřelo během října zatím 64 lidí, což je o osm více než před rokem. Od začátku roku si dopravní kolize podle ředitele dopravní policie Tomáše Lercha vyžádaly 470 lidských životů, což je o 76 méně než za stejné období loňského roku. Bilance je nicméně pouze předběžná, oficiální čísla zveřejní policie zhruba za týden.

Řada tragických nehod se v říjnu stala v ranních hodinách. Podle Lercha mohlo jít o důsledek teplotních změn na komunikacích v době nastupujícího podzimu. Časté byly také nehody, kdy řidič vjel z nezjištěných příčin do protisměru a střetl se s jiným vozidlem nebo narazil do stromu. Mezi oběťmi nehod bylo v říjnu 16 chodců.

„Zaznamenali jsme i dopravní nehody, kdy chodci porušili novou povinnost a mimo obec nebyli označení reflexními prvky,“uvedl Lerch. Nejvíce obětí měl 3. říjen, kdy na silnicích vyhaslo šest životů. (ČTK)

Propuštěním hlavního aktéra Smetky příběh H–Systemu nekončí. Postižení klienti pořád bojují o stovky milionů korun.

Poprvé před dvěma lety přiletěla českolipská kynoložka Hana Böhme do afrického Konga. S sebou vezla fenku belgického ovčáka Camu. Jejím úkolem bylo bojovat spolu s místními strážci proti ilegálnímu obchodu se slonovinou, masem a kůží z ohrožených zvířat. Cama sice letos v červnu tragicky uhynula při autohavárii, ale zůstalo po ní sedm štěňat.

Dvě z nich teď letí do Afriky česká kynoložka opět cvičit. „Cama byla jedinečná. Učila se rychle a přirozeně. Jedno ze štěňat, fenka Doli, je jako její klon,“řekla Böhme. Na výcvik bude mít měsíc. Psi se musí naučit rozeznat pach pašovaných zvířat, bushmeatu či zbraní. (sol)

Foto: Dan Materna, MAFRA

Foto: MAFRA

Hana Böhme s fenkou belgického ovčáka.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.