Klíček: motolská ubytovna pro blízké pacientů končí

MF DNES - - Z DOMOVA - — Ivana Karásková

Ivana Karásková reportérka MF DNES

Představitelé nadačního fondu Klíček včera vyklidili ubytovnu, kterou 23 let provozovali ve Fakultní nemocnici Motol pro blízké hospitalizovaných dětí. V malém happeningu vytvořili na protest z vystěhovaného nábytku před budovou pokojík.

O záchranu ubytovny bojoval Klíček od jara, v petici za její zachování se sešlo na 13 tisíc podpisů. Nicméně i po prodloužení lhůty, která měla sloužit k případné dohodě, se strany rozcházejí ve zlém. „Léta jsme poskytovali ve čtyřech pokojích na deseti lůžkách příbuzným hospitalizovaných dětí nocleh i zázemí s kuchyňkou a pračkou. A najednou tu překážíme. Namísto

Zhruba tisíc klientů investovalo do H-Systemu v roce 1993 asi 980 milionů korun, ale firma dokončila jen toho vedení nemocnice velmi okatým způsobem propaguje záměr společnosti McDonald’s, která chce v areálu postavit ubytovnu. Tedy udělat totéž, co my reálně zabezpečovali 23 let,“kroutí hlavou spoluzakladatelka Klíčku Markéta Královcová.

Podle ní se nemocnice nesmyslně odvolává na novelu zákona o nakládání s majetkem státu, která zapovídá bezplatné poskytování prostor. Také argumenty, že potřebuje místnosti ubytovny pro zdravotní sestry, jsou prý jen záminka.

„A pokud mluví o nabídce náhradních prostor, jde spíše o hru se slovy. Nemocnice nám sdělila, že u vrátnice vytvoří jakousi společenskou místnost, kterou budou moci využívat neziskové organizace. Údajně pro nějakou psychosociální péči,“zlobí se Markéta Královcová.

● Klienti H-Systemu také

za to, že způsobil průtahy a H-System se vyšetřoval dlouho. Jenže soudců, kteří o odškodnění rozhodují, je více a každý má na věc jiný názor. Nikdo zatímco jiný dá odškodnění třeba i Podle advokátky klientů H-Systemu Hany Marvanové jde asi o 50 jednotlivých sporů.

Čunek, který letos podal kvůli H-Systemu i trestní oznámení, hovoří o tom, že kdyby konkurzní správci s majetkem zkrachovalé společnosti nakládali odpovědněji, dnes už žádné dluhy nejsou a všichni jsou spokojeni. „Dneska se ukazuje, že pozemek v Lichocevsi, který konkurzní správce prodal za 17 milionů korun, nový nabyvatel přeprodal za 400 milionů korun, aniž by to nějak zhodnotil,“upozornil včera senátor. Konkurzní správci se vždy bránili, že postupovali pod dohledem soudu a věřitelů.

Ani poškozená klientka Drunecká prodeje v konkurzu vždy neschvalovala, Vzájemná animozita, která se během sporu mezi oběma stranami vytvořila, zhatila naděje na smírné řešení. Vedení nemocnice mělo donedávna při slově Klíček zamčená ústa, včera se však mluvčí k vystěhování vyjádřila.

„Zkreslují informace“

Podle Pavlíny Dankové používá Klíček manipulativní a zkreslené informace. Prostory, které bezplatně využíval, nemocnice potřebuje pro ubytování sester na takzvané příslužbě na telefonu, kdy je zaměstnanec připraven k výkonu mimo pracoviště. „Nemocnice Motol má k dispozici 63 lůžek pro doprovody hospitalizovaných pacientů na standardně vybavených pokojích. Přitom průměrná obsazenost je zhruba 30 %. Je pro nás nepřijatelné, aby v nemocnici fungoval další subjekt S přispěním Šárky Palkové a s využitím ČTK a poskytoval shodnou službu, kterou už nemocnice zajišťuje,“uvedla mluvčí. Nemocnice se už ale nevyjádřila k plánům ohledně výstavby Domu Ronalda McDonalda, o kterém v tamních čekárnách ordinací už běží reklamní spot. Loni v létě však mluvčí serveru aktualne.cz sdělila, že nadace fastfoodového řetězce má na rozdíl od Klíčku prostředky na zbudování krásné luxusní ubytovny, která počítá s bezplatným ubytováním příbuzných dětí.

„To přece nedává smysl. Na jedné straně tvrdí, že mají tuto službu zabezpečenou, a přitom aktivně propagují stavbu nového domu,“podotýká Jiří Královec z Klíčku. Manželé Královcovi vnímají vysídlení jako vynucené přerušení práce, ve které chtějí pokračovat. Jak? To zatím netuší.

Foto: Vít Šimánek

Nadační fond Klíček vyklidil ubytovnu ve Fakultní nemocnici Motol. K zachování nepomohla ani petice s 13 tisíci podpisy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.