Kauza do konce světa

MF DNES - - Z DOMOVA -

Jakub Pokorný reportér MF DNES

Kdyby teď zakladatel zkrachovalé firmy H-System Petr Smetka začal pracovat, aby zaplatil vzniklou škodu, musel by ji při průměrném platu 26 tisíc čistého splácet 2 000 let. Po neúspěšném projektu z devadesátých let, který sliboval levné bydlení, zůstaly dle soudu dluhy za tři čtvrtě miliardy korun. A ty všechny míří za čerstvě propuštěným Smetkou, který ve vězení strávil 12 let.

„Podle našeho práva ale nikdo moc nebude kontrolovat, jestli řádně platí. Už jsem na to poukazovala,“reagovala včera advokátka klientů H–Systemu Hana Marvanová. Smetkova povinnost splácet však není jediným důvodem, proč se jedna z největších polistopadových kauz bude řešit ještě dlouhé roky.

Kauza za miliardu

34 domků. Z prodeje majetku, který po firmě zbyl, se podařilo získat asi čtvrt miliardy korun. Všechno jsou to však hrubá čísla. Takže když se vše zaokrouhlí, H-System je tradičně označován jako „kauza, při které se ztratila miliarda“. A teď, kde je?

Jsou dvě hypotézy: Poškození klienti jsou přesvědčeni, že peníze si někam „ulil“sám Smetka. Manipulaci s částí majetku už řešil soud (viz box). Druhá verze říká, že se tahle dnes už virtuální suma vytratila nevýhodnými prodeji pozemků a dalších nemovitostí, které po firmě H-System zbyly.

Tomu, že Petr Smetka peníze někde skrývá, věří například Jitka Drunecká, jejíž rodina investovala jeden milion korun do domku, který H-System sliboval klientům postavit. Dodnes dostala Drunecká zpátky asi 7 procent z této částky, něco přes 60 tisíc korun. Nedělá si iluze, že propuštěný manažer začne splácet. „My už neočekáváme nic, to bychom byli naivní,“řekla včera Drunecká.

Prodej nemovitostí zbylých po H-Systemu a spory kolem něj přitom stále běží. Do vypořádávání tohoto „dědictví“se vložil už před časem senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL). Stojí kupodivu na straně Petra Smetky. Čunek Smetku lituje, že on je jediný, kdo si za ekonomickou kriminalitu odseděl celých 12 let. Poškození klienti mimochodem moc nechápou, proč Čunka H-System tak zajímá, a podezřívají ho, že má nějakou osobní motivaci. On sám mluví o tom, že se angažuje coby předseda senátního podvýboru pro lidská práva.

Senátor: Na dluhy H-System měl

ale rozhodně nevznáší taková obvinění jako senátor. „Já sedím ve věřitelském výboru a s některými prodeji jsem nesouhlasila. Ale od doby, co to vzala správkyně Fialová Ištvánková, nemohu říct ani slovo. Ona to prodává, jak to prodávat má,“míní Drunecká.

Aby to bylo ještě složitější, poškození klienti H-Systemu se dělí na dvě skupiny s opačnými zájmy, které spolu de facto soupeří. Většina čeká na peníze, ale asi 50 lidí z takzvaného družstva Svatopluk se rozhodlo domky dostavět samo. Jenže konkurzní správci jim je berou a odškodňují jimi zbytek lidí, což je další větev spletité kauzy.

Smetka po propuštění pouze sdělil, že svoji vinu uznává, i když měl odpykat trest jen za porušování povinností při správě cizího majetku – tedy kratší dobu než 12 let. Opakuje to, co Čunek, že kdyby se majetek po H-Systemu prodával lépe, věřitelé by dostali víc. Bohorovně také dodal, že teď už se do toho vloží. Po propuštění si vzal týdenní volno na regeneraci. Příští týden, až si koupí mobil, se vyjádří obsáhleji.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.