Američané mohou odvolit přímo z auta

MF DNES - - ZE SVĚTA -

DENVER Můžete poslat hlas poštou, přijít vhodit obálku do urny v den voleb, nebo ji třeba týden předem odevzdat na ulici přímo z auta. Úřady amerických států voličům ve snaze o zvýšení účasti nabízejí čím dál více možností, jak hlasovat. Každý volební lístek projde množstvím strojů, aby se předešlo jakýmkoli podvodům. Nad tvrzením Donalda Trumpa, že volby jsou zmanipulované, úředníci i experti zdvihají obočí.

Ideálním státem k přiblížení komplikovaného průběhu voleb je Colorado, které mělo v minulých prezidentských volbách druhou nejvyšší volební účast ze všech států – volilo tam více než 70 procent oprávněných voličů. „Pro co nejvyšší účast děláme všechno. Lidé mají například na devatenácti místech Denveru boxy, do kterých mohou vhazovat hlasy přímo z auta,“říká Amber McReynoldsová z volebního odboru denverského úřadu. Většina obálek s hlasy podle McReynoldsové dorazí na její úřad, který je jedním z 9 000 míst shromažďujících po celých USA hlasovací lístky, ještě před samotným dnem voleb.

Zatímco v Česku vhodí volič obálku se svým hlasem do urny, odkud putuje obálka přímo ke sčítacím komisařům, v USA je tento proces nesrovnatelně složitější. Obálky s volebními lístky nejprve putují na ověřovací stroj, odkud vede cesta přes otevírací stroj ke skeneru a počítači, kde jsou hlasy konečně zaznamenány.

„Tady se zajišťuje například to, aby žádný z voličů nemohl hlasovat dvakrát,“říká pracovník volebního oddělení Drake Rambke.

Teprve v další místnosti úřadu se obálky otevírají – pomocí dalšího stroje. Ten prý zpřesňuje práci úředníků a zabraňuje tomu, aby v některé obálce třeba omylem zůstal nevyndaný volební lístek. Volební lístky se pak v další místnosti konečně dostávají k počítačům, kde jsou hlasy započítávány. Stroje ani počítače, které hlasy ověřují a sčítají, nejsou připojeny k internetu, aby nehrozil hackerský útok.

Tvrzení o manipulovatelnosti celého procesu, která bez konkrétních důkazů šíří Trump, místní úředníci rázně odmítají. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.