Polská vláda nařídila exhumaci obětí ze Smolenska a narazila

MF DNES - - ZE SVĚTA - Tomáš Lébr redaktor MF DNES Luboš Palata redaktor MF DNES

Trasa migrantů končící u italských břehů zažívá od blokády takzvané balkánské trasy renesanci. Provoz na ní však překvapivě nijak neomezil příchod podzimu. Riskantní plavbou přes Středozemní moře se do Itálie dostalo v říjnu, kdy už je počasí zřetelně nepříznivé, přes 27 000 lidí. Tolik jich nebylo ani v letních měsících.

Z informací, které poskytlo o víkendu italské ministerstvo vnitra, rovněž vyplývá, že většina nových migrantů dorazila do země ze západní Afriky a zemí Afrického rohu, zejména Eritreje.

Zatímco většina polských rodin se připravuje na Svátek všech svatých a na Dušičky, pozůstalé po obětech tragédie ve Smolensku obchází vojenská policie s nařízením o exhumaci pozůstatků jejich blízkých.

Nové prozkoumání těl obětí je prý potřeba k tomu, aby se prověřilo podezření, že se nejednalo o havárii, ale o atentát. Podle verze, kterou zastává vládní komise jmenovaná ministrem obrany Antonim Macierewiczem, došlo totiž před havárií letadla na palubě k výbuchu.

Právě o podezření, že ke smrti téměř sto lidí na palubě vládního letadla, včetně tehdejšího prezidenta Lecha Kaczynského s manželkou, vedl „násilný čin“, opírá prokuratura svůj požadavek na exhumaci. „V takovém případě prokurátoři nepotřebují souhlas příbuzných,“uvedl náměstek generálního prokurátora Marek Pasionek. Jak tvrdí prokuratura, prozkoumáním pozůstatků „mají být napraveny vážné chyby a

Dosavadní rekord v počtu přijatých migrantů za měsíc byl zhruba 25 000 – tak tomu bylo v letních měsících posledních let několikrát. Říjnová bilance signalizuje, že padne i rekord celoroční.

Čím to, že „provoz“na migrační trase, na níž mnoho lidí cestu nepřežije, s příchodem podzimu nepolevuje? „Mimo jiné i proto, že pašeráci opomenutí, k nimž došlo při předchozím vyšetřování“.

Proti rozhodnutí exhumovat oběti ze Smolenska a provést soudní pitvy se postavilo skoro dvě stě padesát příbuzných těch, kteří při havárii zahynuli. „Šest let po těch strašných dnech jsme postaveni před bezohledné a kruté rozhodnutí – naši blízcí mají být vytaženi z hrobů, což porušuje tabu, podle něhož mají mrtví spočinout v klidu...“píše se v petici, kterou na protest proti exhumaci podepsali příbuzní pětiny obětí smolenské tragédie.

Prokuratura jim pouze odpověděla, že chápe, že tato situace je neobyčejně obtížná pro všechny pozůstalé, ale na svém rozhodnutí nic nemění.

Právníci zastupující rodiny obětí, které s exhumací nesouhlasí, chtějí lidí jsou daleko lépe organizovaní než dříve,“upozornil Flavio Di Giacomo, mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci.

Hlavně nezůstat v Libyi

„Z výpovědí přijatých běženců však vyplývá i to, že mezi nimi rostou obavy z brzkého definitivního uzavření této trasy,“řekl rovněž Di však po prokuratuře buď jasné překvalifikování vyšetřované události na „atentát“, nebo zastavení příprav na exhumace těl těch obětí, kde jsou pozůstalí proti.

Na stranu prokuratury se vedle polské vlády a šéfa vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczynského postavil i prezident Andrzej Duda. „Úkolem prokuratury je shromáždit všechny důkazy,“hájil exhumace Duda.

Exhumace hrobem pro vládu?

Podle odborníků může Právo a spravedlnost, které se i rok po volbách těší vysoké popularitě, s pitvami obětí ze Smolenska narazit. „Mnoho indicií ukazuje na to, že program exhumace přinese straně Právo a spravedlnost více odpůrců než sympatizantů,“uvedl k vládnoucí straně jinak značně loajální deník Rzeczpospolita.

Deník připomíná asi nejhorší přešlap, který během vyšetřování udělala bývalá vláda Občanské platformy, když dopustila, aby v některých hrobech došlo k záměně pozůstatků obětí. „To bylo něco, co nám voliči nikdy neodpustili,“cituje deník jednoho vysokého představitele bývalé vládní strany. A dodává k tomu, že totéž by se mohlo nyní stát straně Právo a spravedlnost.

Zatímco dosavadní vyšetřování jasně potvrdilo verzi nehody bez cizího zavinění, Právo a spravedlnost takřka od počátku tvrdí, že šlo o atentát. Při havárii speciálu u ruského Smolenska, která nemá v Evropě obdoby, zahynulo 10. dubna 2010 všech 96 lidí na palubě. Giacomo. Podle něj se mezi migranty rozšířily zprávy o programu Evropské unie na výcvik libyjské pobřežní stráže, který má pomoci zadržovat migranty ještě předtím, než se vydají na moře. „Jestliže existuje něco, čeho se migranti děsí, pak je to možnost, že je na moři zadrží Libyjci. Mnoho z nich zažilo podle svých slov v Libyi příšerné

Mrtví z havárie u Smolenska nenašli pokoj v hrobě ani šest let po tragédii. Polská vláda, která chce dokázat, že šlo o atentát, totiž nařídila exhumaci pozůstatků obětí.

Zelenooká Afghánka, jejíž fotografie v roce 1985 obletěla svět na titulní straně časopisu National Geographic, už není v pákistánském vězení. Propustili ji na kauci. Šarbat Gulaové (její dnešní podoba na snímku dole) však stále hrozí až 14 let vězení. Pákistánské úřady ji nedávno zatkly, neboť v jejich zemi prý žila jako uprchlice na základě zfalšovaných dokladů. Pomoci se jí snaží autor slavné fotografie Steve McCurry (na snímku nahoře). Pákistán se nyní zaměřil na lidi s falešnými doklady. V zemi žijí tisíce afghánských uprchlíků, kteří se snaží, aby na ně úřady nepřišly. (zah)

Foto: Profimedia.cz

Loď italské armády zachraňuje migranty na gumovém člunu.

Foto: Shutterstock

Havárie, nebo vražda? Exprezidentovi Lechu Kaczynskému a jeho ženě Marii staví v Polsku pomníky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.