„Hvězdu“z National Geographic propustili na kauci

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Tradiční trasu běženců

zejména z Afriky loni zastínila takzvaná balkánská trasa začínající v Turecku.

Poté, co byla začátkem letošního roku zablokována (hlavně opatřeními na makedonské hranici a dohodou EU s Tureckem), stala se cesta přes Itálii opět hlavní trasou migrace do Evropy.

Zatímco v roce běženců, loni Letos už připlulo – a to dva měsíce před koncem roku.

věci – mučení, znásilňování i zabíjení,“upřesnil Di Giacomo.

Podstatně se však atmosféra vůči běžencům mění i v Itálii. Centra pro migranty zde v roce 2014 ubytovávala 66 000 žadatelů o azyl, loni 103 000 a letos už 171 tisíc. A plán na rozptýlení migrantů po celé Itálii (podle vzorce zhruba tři migranti na tisíc obyvatel) vyvolal odpor řady obcí. Před týdnem vzbudil rozruch protest vesnice Gorino se zhruba 700 obyvateli. Ti postavili barikády, aby zabránili příjezdu dvanácti migrantek. „Takhle se správní Italové nechovají,“řekl k tomu ministr vnitra Angelino Alfano. Ženy však byly nakonec umístěny jinam. A ostře protimigrantská strana Liga Severu to oslavila slovy: „Objevili se noví hrdinové odporu proti diktatuře pohostinnosti.“

Pro Itálii je nyní problematika přerozdělování migrantů v rámci EU nejakutnější. Potvrdil to minulý týden i italský premiér Matteo Renzi, když pohrozil, že země přestane platit do unijního rozpočtu, pokud jí další země nepomůžou s uprchlíky v rámci takzvaných kvót. Kritizoval přitom hlavně střední Evropu. „Dáváme do unijního rozpočtu 20 miliard eur a 12 dostáváme zpět. Dáme ty peníze jen tehdy, budou-li ostatní země dodržovat své povinnosti,“řekl Renzi. Potíž je v tom, že loni přijatou dohodu o přerozdělení 160 000 žadatelů o azyl z Itálie a Řecka zdaleka nebrzdí jen odpor střední Evropy. V celé EU bylo dosud podle tohoto systému přesunuto jen něco přes 5 000 lidí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.