Prohru si nepřipouštím, říká náměstek

MF DNES - - EKONOMIKA - Redaktorka MF DNES

Boj proti nelegálnímu hazardu připomíná boj s nezmarem. Useknete chapadlo, naroste nové. Ministerstvo financí ukládá pokuty a zabavuje herní přístroje, jenže pokuty nikdo neplatí a „bedny“se musí majitelům vracet.

Nový zákon o hazardu slibuje, že dorůstající chapadla budou moci kromě policistů a příslušníků finanční správy sekat také celníci.

Specializovaný finanční úřad zatím uložil provozovatelům kvízomatů (kteří rozmisťují své přístroje po hernách a barech) šest pokut ve výši celkem 32 milionů korun.

Kolik z nich bylo zaplaceno? Minimálně dvě pokutované firmy skončily, aniž pokutu zaplatily, a jejich činnost převzal někdo jiný. Několik pokut v řádu desítek tisíc se podařilo vybrat alespoň od hospodských, u nichž se přístroj našel.

„Výsledky asi nejsou nijak ohromující, ale hledáme další právní nástroje k zadržení likvidity – zabavujeme v exekuci hotovost ze zabavených automatů a připravili jsme celý nový hazardní zákon účinný od ledna 2017,“říká Ondřej Závodský, náměstek ministra financí, který má na starosti zákon o loteriích, nově zákon o hazardních hrách.

Nepředvídatelná okolnost

Nový zákon slibuje v boji proti kvízomatům, že bude možné nasadit ozbrojené celníky ke kontrolám, zabavovat automaty už ve správním řízení (tedy po klasické kontrole z finančního úřadu) a udělovat přísnější tresty.

Provozovatele kvízomatů to nechává chladnými. Přou se totiž s ministerstvem o něco podstatnějšího – o to, zda jejich bedny vůbec spadají pod loterijní zákon, nebo ne.

„Uvítali bychom, kdyby se věci řešily skutečně dle zákona, a nikoliv pouze na základě domněnek, co je a co není loterie dle loterijního zákona,“říká advokát Michal Varmuža, který zastupuje provozovatele kvízomatů, společnost DP&K-CZQ, která je dceřinou společností polského Verdexu.

Právě v Polsku kvízomaty vznikly poté, co stát v roce 2010 hazard úplně

Výrobci kvízomatů tvrdí, že jde o znalostní hru, kterou lidé hrají nejen kvůli odměně, ale i kvůli uspokojení ze správných odpovědí. Pod zákon o hazardu tudíž nespadají. Jenže ministerstvo na tom trvá. „Ukládáme pokuty, sbíráme přístroje. Nikdo se moc smát nebude,“říká Ondřej Závodský, náměstek ministra financí (na snímku).

Kvízomaty v hernách fungují, provozovatelé na nich vydělávají, loterijní daň z nich neplatí. Co můžete dělat?

kraje budou následovat. Teď se vyhodnocuje, co se bude řešit ve správním a co v trestním řízení. Provozovna v Řepích byla zásobena automaty už dvakrát nebo třikrát a pravděpodobní pachatelé jsou nyní stíháni ve vazbě.

Jaký má ministerstvo financí plán, pokud by finanční správa soudní spory o to, zda kvízomaty jsou, nebo nejsou hazardní přístroje, prohrávala?

naplněny definiční znaky loterie – tedy vklad, možnost výhry a náhoda. To, že je to maskováno dalším prvkem, ať vědomostním, nebo jiným, je okrajové. Koneckonců Nejvyšší správní soud už obdobnou věc judikoval v případě karetních her. Podle něj pokud je ve hře intelektuální nebo vědomostní prvek zastoupen jen zčásti, zatímco prvek náhody či jiné neznámé okolnosti je zastoupen značnou měrou, je to znak loterie.

Kdy má soud rozhodnout?

Zatím se to nerýsuje. Správních rozhodnutí už existuje řada a každý přístroj je potřeba hodnotit jednotlivě. Nemyslím si, že by jedno soudní rozhodnutí mohlo něco zvrátit. Podle kvízomatářů poslední neplatí, protože hráč vždy ví dopředu, že následuje například otázka za korunu. Je tak pouze na jeho svobodném rozhodnutí, zda hraje, nebo vybere zbývající vklad.

Lidé z herní branže avizují, že na trh pronikají akční on-line videohry, v nichž díky herním dovednostem můžete vyhrát peníze. Prý na to nový zákon nepamatuje. Je to tak?

Nový zákon je postaven odlišně od současného. Pokud na nějakou hazardní hru nebude pamatovat, pak je nepovolená. V minulosti se přes zákon dalo povolit všechno včetně desítek tisíc videoloterijních terminálů, které zákon nedefinuje, ale ministerstvo to může povolit. Abychom snížili korupční potenciál zdejšího úřadu, který se v minulosti celkem zřejmě ukázal, tak jsme takovou možnost nedefinovaných hazardních her zcela vyloučili.

Foto: František Vlček, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.