32

MF DNES - - EKONOMIKA -

Kvízomat sice umí zobrazovat klasické točící se válce s citrony a švestkami, ale obrázky na výši výhry nemají vliv a dají se vypnout. Podstatné je, že dole na obrazovce se

a na výběr bývá ze dvou odpovědí.

Kuriózní je, že například u automatů firmy Verdex se na většinu otázek sází 5 korun a v případě správné odpovědi se vyhrává 1 Kč.

Co jej tedy u hry drží? Jednoduše doufá, že brzy padne otázka s vyšší výhrou. Takové otázky ve hře jsou, kdy ale přijdou na řadu, to hráč neví.

Podle ministerstva financí kvízomaty naplňují definici hazardu: zakázal. Firma Verdex vyvinula software pro hru, v níž údajně chybí prvek náhody, tudíž podle definice nejde o hazard.

České ministerstvo financí s kvízomatáři nyní vede bitvu znaleckých posudků, ale soudní verdikt je zatím daleko. „Právo je na naší straně, vycházíme ze zdravého rozumu a dostupných znaleckých posudků, které zařízení hodnotí jako celek. Hodnota všech otázek v přístroji by měla být známa dopředu, jinak se jedná o nepředvídatelnou okolnost,“argumentuje za ministerstvo Závodský.

Protože výrobců přístrojů založených na soutěžních otázkách, kteří se brání loterijní dani, je víc a jejich hry se více či méně liší, budou muset soudy každý typ přístroje hodnotit individuálně. Jeden rozsudek tak ještě nemusí znamenat vítězství státu na celé čáře.

Kluby hráčů mají potíže

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.