Světlík poškodil Vítkovice a má jim dát 225 milionů, říká soud

MF DNES - - EKONOMIKA - — Zuzana Kubátová

Krajský soud v Ostravě trvá na tom, že Jan Světlík poškodil vlastní strojírenskou skupinu Vítkovice, když pro ni kdysi koupil za téměř čtvrt miliardy korun ztrátovou firmu Spojené slévárny.

Už podruhé soud rozhodl, aby továrník spolu s bývalým členem představenstva Vítkovic Pavlem Filipčíkem zaplatili z vlastní kapsy Vítkovicím 225 milionů korun. Přesně tolik Vítkovice v roce 2008 zaplatily za Spojené slévárny prodávajícímu, pražskému finančníkovi Martinu Ulčákovi.

Obchod napadl žalobou menšinový akcionář Vítkovic, skupina KKCG Karla Komárka. Ta rozsudek vítá. „Koupi bezcenné společnosti od pana Ulčáka za téměř čtvrt miliardy korun považujeme za tunel na akcionáře Vítkovic. A soud nám dal opakovaně za pravdu,“říká mluvčí KKCG Dana Dvořáková.

Soud v Ostravě o kauze rozhodoval již podruhé. Vrátit skoro čtvrtmiliardu za Spojené slévárny do Vítkovic nařídil Světlíkovi s Filipčíkem už před dvěma lety. Manažeři se tehdy odvolali, vrchní soud verdikt zrušil a vrátil případ zpět do bodu nula. „Výrok byl tentokrát prakticky stejný jako minule,“uvedla mluvčí soudu Lucie Olšarová.

Rozsudek je zatím nepravomocný a Světlík se chce znovu odvolat. „Vrchní soud se už jednou neztotožnil se závěry Krajského soudu v Ostravě ohledně údajného způsobení škody společnosti Vítkovice. Zároveň krajskému soudu uložil, aby doplnil dokazování. Především aby zjistil, jaké byly očekávané přínosy a synergické efekty nákupu Spojených sléváren z pohledu celé skupiny Vítkovice, tedy jaká byla investiční hodnota transakce,“říká mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Krajský soud podle ní zcela odmítl názor odvolacího soudu respektovat. „Zamítl mimo jiné řadu důkazních návrhů pánů Světlíka a Filipčíka, které se týkají celkové přínosnosti koupě Spojených sléváren pro Vítkovice Machinery Group,“prohlašuje Kijonková.

Soud podle mluvčí Vítkovic zopakoval chyby, které už jednou vedly ke zrušení původního rozsudku vrchním soudem. „Jan Světlík s rozhodnutím nesouhlasí a po obdržení písemného vyhotovení se odvolá,“dodala.

Přínos koupě Spojených sléváren pro Vítkovice není zřejmý dodnes. Firma prodělávala už Ulčákovi a od začlenění do Vítkovic byla v zisku jen třikrát: předloni a ve dvou předchozích letech vydělala necelých 15 milionů korun. Loni byla ve ztrátě, celkově eviduje z předchozích let prodělek přes 184 milionů korun.

Světlík si nicméně koupí Ulčáka zřejmě nadlouho zavázal. Bývalý majitel Spojených sléváren Vítkovicím pomáhá s financováním, do Světlíkovy skupiny už v minulých letech napůjčoval a investoval desítky milionů korun.

Navíc letos, když Vítkovice zachvátila finanční krize a tři z firem holdingu skončily v úpadku, projevil se jako nejvěrnější Světlíkův spojenec. V létě koupil za 400 milionů korun Světlíkův 800milionový dluh u Raiffeisenbank. Zabránil tak, aby se k němu dostali predátoři jako finančník Pavol Krúpa či právě Karel Komárek. Tím Ulčák Světlíkovi pomáhá držet nad skupinou plnou kontrolu.

Ulčák pomáhá Světlíkovi držet nad Vítkovicemi kontrolu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.