Nechoďte k volbám, měl by znít slogan

MF DNES - - NÁZORY - Spolupracovník MF DNES — Petr Kolman

Nemohlo to dopadnout jinak. Nařízení, aby velké obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních měly o státních svátcích zavřeno, bude posuzovat Ústavní soud.

Senátor Jaroslav Kubera už sbírá podpisy pro ústavní stížnost, text připravila hospodářská komora, která nařízení považuje za diskriminační. A asi má pravdu. Nejspíš svým způsobem diskriminační je. Jenže stačí to jako argument ke zrušení? Diskriminační mohou z jistého úhlu pohledu být i různé sazby daně, podpora pro domácí producenty nebo slevové karty. Proč majitelé nějakého papírku platí za stejné zboží jinou cenu? Ale tak to je, život neměří všem stejně, vidíme to od kolébky až ke hrobu.

Nový zákon, nařizující velkým obchodům zavřít, začal platit před pár dny, na státní svátek 28. října. Jeho smyslem je, aby si lidé ten či jiný svátek opravdu užili. Ti, kteří míří do obchoďáků a chtějí prožít volný den právě takto, mají smůlu, ale ti si mohli vybírat doteď. Prodavačky si vybírat nemohly, a jim ten zákon tedy snad umožní nejít do práce.

Je to pro všechny výhra? Těžko říct. Na jedné straně dobrá myšlenka, problém je v tom, že dobro vynucované zákonem zpravidla moc nefunguje. Když se příležitost změní v povinnost… A naopak.

Znáte to. Každopádně diskriminace je jen jedním z mnoha aspektů. Otázka, která se vznáší nad tím vším, zní, zda by stát měl až tak podrobně zasahovat do lidských osudů – nechme stranou prodavačky – nemělo by být na nás, zda jdeme do kostela, do hypermarketu, nebo na Staromák? Nebo to opravdu funguje? Že by těch patnáct tisíc lidí o státním svátku 28. října vyhnalo na Staroměstské náměstí zoufalství, že nemohou bloumat hypermarketem?

Orekordně nízké účasti ve druhém kole senátních voleb byly již popsány tuny papíru. Jenže další volby jsou skoro za dveřmi, a je tak nutné položit si nelehkou otázku: Jak zvýšit volební účast?

Při znalosti české a moravské povahy by zájem o volby zvýšil zákaz účasti v nich. Respektive by prospělo, kdyby třeba prezident Miloš Zeman, „více než premiér“Andrej Babiš či jiná morální autorita střihu Marka Ebena, Zdeňka Svěráka nebo Dominika Feriho řekli jasně: „Občané, nechoďte k volbám, nemá to cenu.“

To byste viděli ten tanec! Český člověk by si řekl – hrome, to já tam natruc půjdu! V jednoduchosti je síla.

Naopak zavedení odpočtu z daní za volební účast by se patrně minulo účinkem, jelikož bohatí lidé převážně zdaňují v cizině a chudáci, kteří v české kotlině zůstali, toho zdaňovat z povahy věci příliš nemají. Jako právník dodávám: U všech zlámaných paragrafů, proč to těm pánům nahoře ještě nedošlo, že zakázané ovoce nejvíce chutná? Kradení je přece také zakázané – a tolik lidí po staletí stále krade.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.