Náš muzikálový Mefisto chce pobavit

MF DNES - - KULTURA -

Tomáš Šťástka redaktor MF DNES

Už dnes zahajuje první předpremiérou v pražském Divadle Hybernia svou muzikálovou pouť Mefisto. Režie se chopil autor libreta Zdeněk Zelenka.

Říkal jste, že chcete udělat muzikál pro dobrou náladu – co tedy přesně může divák čekat?

Je tomu rok, co se mě producent Milan Filo zeptal, jestli bych neměl nápad na muzikál, který by byl uveden k 10. výročí Divadla Hybernia. Slíbil jsem mu, že Mefisto bude mít lehčí ruku, než měl Golem, že nenapíši příběh smutný, ba přímo lehce depresivní. Což neznamená, že bych se měl vyhnout silnému příběhu, velkým emocím a hlavně ošemetné volbě, před kterou je člověk v životě mnohokrát postaven. Totiž, zda zaprodat svoji duši ďáblovi, který vám zajistí nejrůznější výhody, třeba mládí.

Kdy jste se poprvé setkal s Faustem?

Fausta jsem četl poprvé během studií na FAMU, tedy v době, kdy jsem měl pocit, že jsem s kolegou Goethem asi tak na stejné úrovni, ne-li výš. Když jsem si ho teď pročetl Režie Gavin O’Connor znovu, dokonce dvakrát, tak na mě padla tíseň, protože jsem si uvědomil, že udělat z této filozofické úvahy muzikál nebyl možná ten nejlepší nápad. Pustil jsem si z DVD nejrůznější zpracování Fausta, třeba v newyorské Metropolitní opeře, a tíseň se prohloubila, protože to jsou představení pro opery milující, a tedy vstřícné publikum.

Co tedy z Goethova Fausta ve vaší verzi zůstalo?

Pochopil jsem, že tudy cesta nevede, tak jsem zhlédl desítky světových muzikálů, které byly rovněž napsány na nejrůznější závažná a slavná témata, a snad jsem díky tomu našel klíč. Silné téma, ale zcela podřízené muzikálovým zákonům. Doufám, že jsem z původního díla zachoval základní myšlenku, ďáblovu nabídku a hlavní postavy, tedy Fausta, Mefista, Markétku, ale i Hospodina s Luciferem, kteří uzavřou sázku o Faustovu duši.

Galerie Mánes, Masarykovo nábřeží 250/1, Praha. Trvá do 17. listopadu. Otevřeno denně 11–20 hodin.

Na podzim je nějaká muzikálová premiéra skoro každý druhý týden – čím Mefisto zaujme?

Mefisto má silné téma podřízené muzikálovým zákonům.

Ano, muzikálů je hodně, ale jako režiséra, který celý život stojí hlavně za filmovou či televizní kamerou, mě zaujala jedna věc – v téhle maličké zemi vznikají desítky českých filmů, ale většinou jde o naprosté divácké propadáky, tedy filmy, které nejenže v kinech nepřečkají sezonu, ale spadnou do tmy zapomnění po týdnu. Na druhé straně tady vznikají desítky muzikálů, většinou je vyprodáno a hrají se i několik let.

Proč se diváci z filmových sálů přesunuli do divadel?

Já myslím, že diváci nejen v muzikálech, ale i v divadelní činohře nacházejí to, co jim z nepochopitelných důvodů český film není schopen poskytnout. Tedy jasný, silný příběh, radost ze hry, chytrost a zábavu. Snad tohle všechno najdou i v Mefistovi.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.