Dobývá svět s trubkou. Našel ji „díky“zranění

MF DNES - - KULTURA - — Věra Drápelová

Přezdívá se mu „Paganini trubky“a ruský trumpetista Sergej Nakarjakov bezesporu patří k největším virtuosům na tento nástroj.

Devětatřicetiletý umělec se k nám vrací po nějaké době, dnes vystoupí v pražském Rudolfinu s PKF–Prague Philharmonia. A ne sám. Připojí se k němu další špičkový trumpetista, Maďar Gábor Boldoczki. Společně zahrají variace na téma z Belliniho opery Norma.

Takový kus může působit bizarně, sólový repertoár trubky je však skromnější, proto si trumpetisté „vypomáhají“i transkripcemi jiných skladeb. „Důležité je, abychom nepoškodili hlavní myšlenku, a naopak do díla vnesli zase jiné barvy,“zdůrazňuje Nakarjakov. Árii z Normy upravil významný francouzský pedagog 19. století Jean-Baptiste Arban.

I trubka však má vlastní sólové „vypalovačky“. Na koncertě zazní Koncert Es dur od Josepha Haydna a Koncert pro trubku od dalšího skladatele 18. století Jana Jiřího Křtitele Nerudy, rodáka z Prahy, který svou kariéru spojil s dvorskou kapelou v Drážďanech.

Nemohl sedět u klavíru

Nakarjakov jako dítě hrál na klavír, ale když si v devíti letech poranil páteř, nemohl nějakou dobu sedět. Hledal tedy jiný nástroj. „Úplnou náhodou jsem už dříve zkusil trubku. Pustil jsem se tedy do cvičení a brzy se dostavily výsledky,“vzpomíná.

V Praze bude hrát pod taktovkou rakousko-chorvatského dirigenta Milana Turkoviće, který s orchestrem dále nastudoval Symfonii č. 10 od Josepha Haydna a slavnou Mozartovu Symfonii č. 41 „Jupiter“.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.