Lachtaní samičky si vyměnily domovy

MF DNES - - PRAHA - Martin Bajtler redaktor MF DNES

Ulice Dukelských hrdinů, dříve zvaná Bělského třída, je jedním z hlavních bulvárů Holešovic už od dob, kdy tato část Prahy 7 začala vznikat. Druhou takovou významnou dopravní tepnou je Veletržní. Teď čeká obě tyto ulice stejný osud. Projdou rekonstrukcí, která z nich má udělat moderní městské třídy. Studie, kterou připravuje Institut plánování a rozvoje (IPR), počítá například s širšími chodníky, podzemními kontejnery, stromořadím nebo cyklopruhy. Záměr obě důležité ulice sedmé městské části kompletně opravit vychází z několika předpokladů.

Opravy totiž plánuje také dopravní podnik, který se chystá na rekonstrukci tramvajových kolejí. Dalším momentem je úbytek automobilové dopravy, který umožňuje dát větší prostor chodcům a cyklistům.

„Se zprovozněním tunelového komplexu Blanka ve Veletržní ulici výrazně zeslábla doprava. Proto je možné z ní udělat plnohodnotnou městskou třídu,“říká Lenka Burgerová, která má v radě sedmé městské části na starosti územní rozvoj.

Díky úbytku automobilů je ve Veletržní už nyní jeden jízdní pruh zrušený. Zatím sice jde o provizorní úpravu, ta však podle vedení Prahy 7 ukázala, že odebrání jednoho jízdního pruhu problémy nezpůsobuje. Rekonstrukce proto přinese několik změn pro řidiče. Stávající pruhy pro automobily se zúží, přibudou naopak pruhy pro cyklisty. Mírně ubude také parkovacích míst. Díky úpravám povrchu a snížení obrubníků by místa pro stání měla být přehlednější.

Zklidnění dopravy by podle Burgerové mohlo především do Veletržní ulice přivést nové podnikatele. „Mnoho obchodů bylo v době intenzivní dopravní zátěže zavřeno. Po rekonstrukci tam mohou vznikat třeba nové restaurace, které budou mít na chodnících také více prostoru pro předzahrádky,“říká radní.

Úpravy vycházejí i z ankety

Některé úpravy, které IPR pro Veletržní a Dukelských hrdinů chystá, vychází také z ankety, ve které lidé hodnotili současný stav obou ulic. Zúčastnilo se jí zhruba 250 lidí – převážně rezidentů nebo těch, kteří v ulicích podnikají. „Respondenti si nejvíce cení obchodů a služeb v ulici Dukelských hrdinů. Za negativní považují množství automobilové dopravy ve Veletržní, nedostatek stromů nebo krátké intervaly pro

Trojská zoologická zahrada vyměnila s německou zoo v Rostocku samičku lachtana jihoafrického. V Česku opustila svoji skupinu Wendy, která je vnučkou legendárního lachtana Gastona, z Německa naopak přicestovala Ronja. přecházení na signalizovaných přechodech,“shrnuje výsledky ankety mluvčí IPR Marek Vácha.

Právě zmiňované stromy by se také v obou ulicích měly objevit. Aleje podél chodníků jsou totiž často jediným efektivním způsobem, jak v letních měsících alespoň trochu zmírnit přehřívání centra města. Ve Veletržní bude stromořadí po jedné straně ulice, Dukelských hrdinů bude mít v některých místech stromy na obou stranách.

Výsadba nových stromů je přitom často velkým problémem při menších opravách ulic, a to kvůli inženýrským

„Obě zahrady tak získaly nepříbuzné jedince do svých chovů,“sdělila mluvčí trojské zoo Hana Matoušů.

Vnučka lachtana Gastona, kterého při povodních v roce 2002 rozvodněná Vltava odplavila až do Německa, kde vysílením uhynul, již dospěla a podle mluvčí jí bylo třeba najít nový domov.

Cesta přes hranice byla bez problémů

„Chov tohoto druhu lachtana však není v zoologických zahradách příliš rozšířený a najít pro Wendy vhodnou novou skupinu nebylo snadné,“uvedla včera mluvčí pražské zahrady.

Wendy opustila skupinu v úterý 25. října. Aby se na nové prostředí bez problémů adaptovala, cestovala sítím, do kterých by stromy zasahovaly. Při běžných opravách chodníků, které má na starosti Technická správa komunikací, se jen upravuje povrch a do inženýrských sítí se nezasahuje. „Tato rekonstrukce svým rozsahem výsadbu stromů umožní,“vysvětluje Burgerová.

Součástí rekonstrukce by měla být také úprava prostoru před Veletržním palácem. V anketě totiž více než polovina respondentů ohodnotila okolí vstupu do paláce známkami čtyři a pět. Úpravy ovšem zatím nejsou součástí studie, protože bude potřeba je sladit s rekonstrukcí celého paláce, na kterou připravuje Národní galerie mezinárodní architektonickou soutěž. Do 2. listopadu mohou lidé k podobě rekonstrukce obou ulic zasílat připomínky. Ty poté IPR zapracuje do výsledné koncepční studie, kterou nakonec schválí pražští radní. Příprava projektové dokumentace zabere zhruba další rok, takže rekonstrukce Veletržní by mohla začít v roce 2018.

„Rekonstrukci ulice Dukelských hrdinů plánuje dopravní podnik na rok 2019,“dodává Vácha. se svým chovatelem Jakubem Mezeiem, který s ní v novém domově strávil prvních pár dní. S chovatelem se zároveň seznámila samička Ronja, která se narodila loni v červnu. Do pražské zoologické zahrady dorazila ve čtvrtek.

„Její adaptace na nové prostředí probíhá bez problémů, a pokud se nevyskytnou žádné komplikace, bude v expozici lachtanů k vidění již v průběhu listopadu,“dodala mluvčí zoo.

Lachtan jihoafrický obývá ve volné přírodě oceán v blízkosti pevniny a také přilehlá pobřeží. Většinu života tráví ve vodě, výborně plave a dokáže se potopit až do hloubky dvou set metrů. Živí se rybami a vodními živočichy a může měřit až 230 centimetrů a vážit okolo 360 kilogramů. (ČTK)

Foto: Zoo Praha

Wendy nastupuje Na snímku z 23. října trénoval s Wendy nástup do transportní bedny její chovatel Jakub Mezei.

Proměna V ulici Dukelských hrdinů bude opravena tramvajová trať, vzniknou nové ostrůvky a chodníky, pruh pro cyklisty a bude vysazeno stromořadí. Na snímku původního stavu (vlevo) a vizualizaci (vpravo) je pohled na tramvajovou zastávku Strossmayerovo náměstí od křižovatky Dukelských hrdinů a Milady Horákové. Foto a vizualizace: Institut plánování a rozvoje

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.