Basketbal jako z videohry? Ne, Lize výjimečných to drhne

MF DNES - - SPORT -

Miroslav Němý reportér MF DNEs

Výhra ještě nemusí automaticky znamenat spokojenost. Zvlášť když se od vás čeká pokaždé a nejlépe ještě ve velkém stylu.

„Všichni jste viděli, jak jsme v první půli byli frustrovaní,“uznal Steve Kerr, kouč basketbalistů Golden State. „Máme nový tým. Není to jednoduché. Neklape to podle představ.“

Warriors se v třetím duelu sezony NBA protrápili k triumfu 106:100 ve Phoenixu, dle kádru přitom ztělesňují Ligu výjimečných. Letní superpřestup kanonýra Kevina Duranta značí, že nyní disponují třemi olympijskými šampiony z Ria (Durant, Klay Thompson, Draymond Green) – a pak je tu samozřejmě fenomén doby Stephen Curry, jenž o letní hry přišel jen kvůli zdraví.

Právě Durant nasázel Phoenixu 37 bodů. On sám zahrál individuálně bezvadně, týmu jako takovému to však ještě neladí.

Durantův trejd naštval hlavně fanoušky jeho bývalého klubu Oklahoma City Thunder. V zámoří se totiž nesluší, aby sportovní tvář města kývla na nabídku jen proto, že jinde dostane větší šance na titul. U Duranta, jemuž prsten šampiona NBA stále chybí, se ale málem mluvilo o „garantované výhře“.

Warriors slavili v roce 2014, loni prohráli ve finále, v létě v něm přidali trumf nejvyššího kalibru. Čekal se od nich basketbal jako z videohry. Drtivé nájezdy na soupeře pokořené

(v Memphisu 103:112 po prodloužení) a Satoranský strávil na palubovce

navíc v samém závěru za rozhodnutého stavu. Vzdor dobrým výkonům v přípravě tak na první pořádnou šanci dál čeká. palebnou silou tria Curry, Durant, Thompson. Dominance.

A realita? Zdaleka největší favorit ligy už stihl prohrát, navíc dostává do těla. „Ostatní po nás jdou. Ale to je v pořádku, my se nenecháme,“tvrdí Green o zvýšeném důrazu protivníků. To pocítí každý velký klub: je celkem jedno, zda jde o českou fotbalovou ligu, či o nablýskaný svět dolarových multimilionářů NBA – každý touží pokořit giganty.

Takové výhry chutnají nejlépe. Nejen v Americe proto leckterý fanoušek pocítí částečně škodolibou radost, když se projekt „odsouzený k úspěchu“náhle lehce otřese.

Ne že by u Warriors měly rovnou nastat časy temna. Sezona teprve začala, trio šampionů z Ria za sebou má vyčerpávající přípravu, Curry přes léto kurýroval své tělo. Mnohé se může změnit k lepšímu, přesto se zdá téměř nemožné, aby Warriors zlepšili svůj vlastní rekord NBA v podobě 73 triumfů v základní části minulého ročníku. Ve Phoenixu posbírali Curry, Durant a Thompson celkem 79 bodů, zbytek týmu ale přidal jen 27. Budou-li mít tahouni zrovna špatný večer, stát se může cokoli. Zde to drhne.

„Ale já budu radši, když budeme stoupat pomalu a dosáhneme maximální formy v pravý čas. Loni vrchol přišel asi až moc brzy,“uznal Green; po fenomenální jízdě už celek v play-off tak dominantní nebyl.

Teď Warriors doufají v opak, ale zdá se, že NBA bude napínavější, než se čekalo. Ani kádr mimořádné kvality totiž kolísání nevylučuje.

Foto: AP

Tahoun Kevin Durant si za Golden State připsal 37 bodů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.