A co Češi? I ti hrají o hodně

MF DNES - - SPORT - Karel Knap reportér MF DNES — (kap)

Dějiny se opakují. Prvně si Lendla najal coby zoufalý čekatel na velký triumf. V dalších dvou sezonách (2012, 2013) s legendou v zádech získal zlato na londýnské olympiádě, svůj první grandslamový titul na US Open a stal se prvním britským šampionem Wimbledonu po 77 letech.

Předloni se rozešli, ale v květnu 2016 po Roland Garros si znovu plácli. Od té chvíle nepobíhá po kurtech větší pašák, než je Murray. Má bilanci 41–3. Posbíral pět trofejí včetně wimbledonského poháru a zlaté olympijské „placky“z Ria.

Guru z Ostravy

Využívá zdravotních potíží Federera s Nadalem a Djokovičovy duševní i tělesné nepohody. Po Wimbledonu pravil: „Dřív mě zajímaly jen grandslamy, teď jsem víc nabuzený na všech akcích v průběhu roku. Být jedničkou určitě patří mezi moje cíle, už jsme o tom v týmu mluvili.“

Jak důležitým členem Murrayho gangu je Lendl? „Není tolik vidět, ale nejspíš funguje jako Murrayho guru,“tvrdí Kodeš. „Mladá generace se chová, jako by všechno věděla nejlíp. Odmítá poslouchat starší a vstřebávat jejich zkušenosti, což platí ve všech profesích. Murrayho moudrost spočívá v tom, že si poradit nechá.“

A tak se Murray drápe vzhůru též díky Lendlovu vlivu. Po Roland Garros se „nepřemožitelný“Djokovič vznášel v nebi s kosmickým náskokem osmi tisíc bodů. Teď jich má pouze o 415 víc než Murray. Po US Open, kde ho ve finále utloukl Stan Wawrinka, nastoupil jen v Šanghaji, jinak odpočíval.

Po příletu do Paříže potvrdil, že vnímá sokův nápor a cítí napětí. V jeho půlce pavouka na něj číhají Dimitrov, Čilič, Wawrinka, Goffin či Thiem. Poroučí-li se už ve čtvrtfinále, stačí Murraymu k životnímu úspěchu účast ve finále.

„Chce se mi jít na dvorec a bojovat o každý míč, protože v sázce je hodně,“cituje Djokoviče oficiální stránka ATP.

Murrayho finiš je ale drtivý. Nepředběhne-li Srba v Paříži, může to vzápětí zvládnout na domácí půdě v Londýně – na Turnaji mistrů.

Tenis může mít novou jedničku. Stane se jí Andy Murray v Paříži?

Poprvé od července 2010 chybí Tomáš Berdych v tenisové Top 10. V Tokiu, Šanghaji i Vídni prohrál hned úvodní zápas a jeho obdivuhodná éra skončila.

Hrozí též, že se po šesti letech poprvé nezúčastní srazu premiantů na Turnaji mistrů v Londýně, zatím je na první nepostupové pozici za Chorvatem Čiličem, jehož donedávna trénoval Berdychův současný kouč Ivaniševič.

Jedenatřicetiletý dlouhán může vše napravit na prestižní halové akci v Paříži, kde před jedenácti lety získal svůj jediný titul na akcích kategorie Masters.

Aby si uchoval naději na pozvánku do Londýna, potřebuje se ovšem protlouci aspoň do semifinále. Aby měl jistotu, musel by celý podnik vyhrát.

V úvodním utkání narazí na Portugalce Sousu, jehož dosud dvakrát bez potíží porazil.

Důležité klání čeká rovněž dvě české tenistky. Na Elite Trophy v čínském Ču-chaji se Petra Kvitová pokusí prodrat zpět do elitní desítky a Barbora Strýcová hodlá zabojovat o nejlepší umístění na žebříčku v životě (dosud 19. pozice).

V Ču-chaji se ode dneška představí dvanáct nejlepších hráček, jež se neprotlačily na Turnaj mistryň do Singapuru. Účastnice byly rozlosovány do čtyř skupin, Kvitová se Strýcovou se sejdou v jedné z nich společně s Italkou Vinciovou.

Pouze jedna z této trojice postoupí do semifinále. Krajanky se promění v soupeřky a následně zase v parťačky, neboť příští týden budou společně obhajovat pro Česko triumf ve Fed Cupu.

S Lendlem v zádech Když Andy Murray vyhrál grandslam nebo olympiádu, vždy u toho byl Ivan Lendl. Vítězná symbióza hráče a kouče teď směřuje k tomu, aby se Murray stal světovou jedničkou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.