Pelikán: Komise šetří všechno a nic

Poslanecké vyšetřování diskutované policejní reorganizace se rozebíhá do více směrů

MF DNES - - Z DOMOVA - Adéla Paclíková reportérka MF DNES

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán včera vypovídal před komisí poslanců, která má vyšetřit spornou reorganizaci policie.

Pelikán však při odchodu z komise uvedl, že si jen „zopakovali jeho hodnocení všech událostí“. „Nemyslím, že jsem mohl přinést světlo do těch událostí, a asi jsem ho ani nepřinesl,“řekl po jednání s poslanci Pelikán.

A na adresu komise uvedl, že „tak trochu vyšetřuje všechno a nic“.

Vyšetřování poslanců se totiž postupně rozšiřuje do více směrů. Po včerejším výslechu bývalého šéfa olomoucké pobočky Generální inspekce bezpečnostních sborů Tomáše Uličného se budou nyní poslanci zajímat, zda důkazy v takzvané kauze Vidkun získala policie zákonně.

Informace z tohoto případu, kde jde o ovlivňování vyšetřování či únik informací od policie, jsou totiž součástí takzvané Šlachtovy zprávy.

Uličný v případu Vidkun, kde padla obvinění loni na podzim, vypovídal jako svědek. Nyní přišel poslancům sdělit, že byl údajně vyslýchán nezákonně čtyřicet pět hodin v kuse. Podle předsedy komise Pavla Blažka se proto budou poslanci při dalších výsleších olomouckých žalobců vyptávat i tímto směrem.

Blažek si však nemyslí, že by se vyšetřování komise příliš větvilo.

„Máme prověřit nejen reorganizaci policie, ale i postup olomouckých žalobců ve vztahu k reorganizaci. A informace z kauzy Vidkun byly před komisí některými aktéry často zmiňovány. Bohužel to má více potůčků, ale je to dáno tím, co nám tu ti lidé říkají,“dodává Blažek.

Poslanci během včerejšího jednání mimo jiné zjišťovali, proč Pelikán nerezignoval na svou funkci, jak kvůli policejní reformě hrozil. A vyslechli i bývalého ministra vnitra Martina Pecinu. Ten poslancům sdělil, že v roce 2009 nebo 2010 se o sloučení dvou elitních policejních složek pod jedno velení mluvilo. Podle Peciny mu takový scénář navrhovali tehdejší šéf ÚOOZ Robert Šlachta a ředitel protikorupční policie Libor Vrba.

Šlachta ČTK zase řekl, že se tehdy debatovalo jen o sloučení analytických částí útvarů, ale jednotky měly zůstat svébytné. Komise už požádala o delší čas na prověřování okolností policejní reorganizace, a to až do ledna příštího roku – původně měla vyšetřování uzavřít touto dobou. V plánu má ještě řadu výslechů. Vypovídat budou bývalí detektivové ÚOOZ Jiří Komárek a Robert Šlachta, olomoučtí žalobci či šéf policie Tomáš Tuhý.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.