Spor o hidžáb míří před soud

MF DNES - - Z DOMOVA - — Alžběta Šimková

PRAHA Po delší odmlce se opět otevře případ Somálky Ahmednuur Ayan Jamaalové. Bývalá studentka muslimského vyznání podala letos v březnu na Střední zdravotnickou školu v Praze 10 žalobu, kvůli zákazu nošení muslimského šátku – tzv. hidžábu. Škola tento zákaz odůvodnila tím, že ve školním řádě nejsou povoleny žádné pokrývky hlavy. Soud jednání naplánoval na středu.

„Ideální výsledek jednání by byl, kdyby nám soud vyhověl a došel k názoru, že má klientka byla nepřímo diskriminována,“říká advokátka Radka Korbelová Dohnalová, která zastupuje somálskou dívku. Dále také doufá, že se soud bude zabývat tím, nakolik může ředitel školy, školní řád nebo zřizovatel stanovit povinnost absolvovat vzdělání bez náboženských symbolů.

Druhá strana, kterou hájí právník Radek Suchý, shledává žalobu jako neodůvodněnou s tím, že škola ani ředitelka nikoho nediskriminovala. Podle něj bude důležitou otázkou, jak se soud vyjádří k tomu, zda si v českém sekularizovaném školství může škola stanovovat podmínky, jak se mají žáci chovat a jaká mají být pravidla odívání.

Tato kauza, která začala již před dvěma lety, vyvolala celou řadu reakcí. Somálky a druhé muslimské dívky, která ze stejných důvodů opustila tutéž školu, se otevřeně zastala ombudsmanka Anna Šabatová, která přístup zařízení označila za diskriminační. Naopak podporu ředitelce školy Ivance Kohoutové vyjádřil například tehdejší ministr školství Marcel Chládek a bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček.

Příznivci rozhodnutí školy často poukazovali na zahraniční praxi. Například už v roce 2011 zakázala nošení závojů a šátků zahalujících obličej na veřejnosti Francie. V roce 2012 schválila „šátkový zákon“Belgie. Nosit šátek na veřejnosti je zakázáno také ve Švýcarsku.

V některých zemích zvolili částečný zákaz nošení šátku a dalších náboženských symbolů, který se týká jen škol a úřadů. Ten platí v Německu a v některých městech Španělska a Itálie. Podobně to mají i v Nizozemsku. Naopak v Británii neexistuje plošný zákaz, ale instituce mají pravomoc si zavést vlastní pravidla.

Anna Šabatová označila přístup školy za diskriminační.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.