Trump poprvé vede

Pro Američany je nyní politika sportem i zábavou dohromady.

MF DNES - - FRONT PAGE - Milan Vodička redaktor MF DNES

Tak Donald Trump už od včerejška vede nad Hillary Clintonovou o jedno procento.

Ještě před deseti dny prohrával o dvanáct procent...

Divíte se ještě, že nikoho v Americe nezajímá, jak se nějací hoši v helmách a s vycpanými rameny honí za šišatým míčem a srážejí se při tom na zem, když jim teď televize servírují čelní srážku dvou gladiátorů kolem sedmdesátky a s umně provedenými účesy?

Už je to tak: volby ničí americký fotbal. A porážejí i Hollywood.

Americký fotbal, nejpopulárnější sport USA, teď diváky nebaví, protože v porovnání s dramaty, zvraty, verbálními výstřely, komickými momenty a nekonečnou hrací dobou kampaně je mnohem nudnější.

Národní fotbalová liga má potíže se sledovaností už roky, ale letos gradují. Na přenosy se dívá o 11 procent lidí méně než loni.

Mezi příčinami, které obírají fotbalisty o diváky a show, jsou na jednom z předních míst dva stárnoucí lidé, kteří se vzájemně obviňují z toho, kdo je v horší kondici.

Mluvčí NFL Brian McCarthy vydal dokonce prohlášení, v němž napsal, že pokles sledovanosti je způsoben „bezprecedentní pozorností věnovanou prezidentským volbám“. A liga rovněž poslala uklidňující dopis majitelům klubů, který je měl přesvědčit, že po volbách bude zase dobře.

Volby však ničí i showbyznys. Hollywoodská studia, televize, a dokonce knižní nakladatelství pociťují snížený zájem. Pro Američany je nyní politika, i když ji ztělesňují dva lidé, které většina moc nemusí, sportem i zábavou dohromady.

Zatímco zpravodajské stanice narazily na zlatou žílu (CNN a Fox byly mezi 19. zářím a 9. říjnem ve sledovanosti o 39 procent výš než před čtyřmi lety za předchozích voleb), hlavní večerní pořady amerických televizí postihnul o devět procent nižší zájem diváků. Kvůli první debatě se posouvaly termíny televizních premiér dozadu, před druhou debatou HBO naopak zase o dva dny posunula díly tří svých nových seriálů. Kina prodávají o 16 procent méně lístků.

Není divu: kampani, kde kandidát hovoří o velikosti svého penisu, kandidátka je obviněna ze zločinů a ještě propuštěna hvězda televize CNN za to, že političce vyzradila otázku do debaty, se nevyrovná žádný thriller, horor ani reality show. Nikde není tolik dramat, sexu, faulů, ofsajdů, vášní a nenávisti dohromady.

Přesto si všichni svorně přejí, aby už to skončilo.

Foto: AP

Trump teď vede Donald Trump týden před volbami vede o jeden procentní bod nad Hillary Clintonovou. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu televize ABC News a listu The Washington Post. Průzkum ale upozornil, že rozdíl mezi kandidáty je natolik těsný, že je v rámci statistické chyby.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.