Řešíme dalajlámu? Zbytečně

Problémy prezidenta dle Jaroslava Kubery nejsou jen jeho chybou

MF DNES - - Z DOMOVA -

Kdyby nedošlo na prohlášení z vyděšení (čtyř ústavních činitelů), vše by proběhlo v naprostém klidu. Tak se vyjádřil o uplynulých peripetiích s návštěvou dalajlámy senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera. „Máme roupy, nemusíme se od rána do večera starat o své živobytí, a proto se dějí takové věci. Na tom, že dalajláma přijel, není nic zvláštního, že se s ním někdo sešel, není také nic zvláštního,“řekl Kubera v pořadu Rozstřel na iDNES.cz.

Ve sporu prezident versus jeho odpůrci se podle svých slov nestaví ani na jednu stranu, a to i přesto, že se neúčastnil předávání vyznamenání na Pražském hradě. Nebylo to kvůli Jiřímu Bradymu, ale kvůli Miloši Zemanovi, který těsně předtím nevybíravě napadl Senát, aby se pomstil několika senátorům, kteří se proti němu vymezili.

„Zeman vykonává svou funkci s přílišnou vervou, měl by ubrat. Co mě na něm ale mrzí nejvíc, je, že slíbil, že bude společnost spojovat. Není to ovšem jen jeho chyba. Česká společnost je historicky rozdělená a při volbách je jí předkládána až přílišná nabídka. Do krajských voleb například kandidovalo 83 subjektů. To je neuvěřitelné oproti dvěma stranám například ve Spojených státech,“dodal Kubera.

„Ať se odkopou“

V diskusi došlo i na chystaný návrh zákona týkajícího se kouření. Kubera je velkým kritikem protikuřáckých restrikcí a obhájcem uživatelů tabáku, o to překvapivější bylo jeho nedávné prohlášení, že chce v Senátu navrhnout absolutní zákaz tabáku. „Chci, aby se odkopali ti, kteří nemají racionální argumenty proti kouření. Jsem přesvědčen o tom, že to neprojde, protože ministr financí to nikdy nepřipustí. Kuřáci jsou nejlepší daňoví poplatníci. Díky nim má stát ročně osmdesát miliard korun,“myslí si Kubera.

Podle něj je nepochopitelné, proč toto téma tolik dělí společnost. Jak uvedl, trh si situaci kuřáků a nekuřáků vyřešil sám. „Dneska již není problém jít s dítětem na oběd, existuje bezpočet nekuřáckých i kuřáckých restaurací,“konstatoval senátor a primátor Teplic.

On sám by prý byl pro to, aby místo odstrašujícího obrázku na cigaretách byl podobně jako u léků vysvětlující leták, který by popsal rizika kouření. (iDNES.cz)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.