Odchází klíčový detektiv z kauzy Vidkun

MF DNES - - Z DOMOVA -

Bývalý detektiv protimafiánského útvaru Jiří Komárek včera opět přišel vypovídat před parlamentní vyšetřovací komisi k diskutované policejní reorganizaci. Tentokrát však jeho vystoupení rychle skončilo.

„Bezprostředně po zahájení jednání komise jsem zjistil, jakým způsobem poslanci pracují s informacemi a především s důkazy, které jsem jim ve svých předešlých výsleších sdělil,“uvedl Komárek a dodal, že vzhledem k tomu považuje za ztrátu času seznamovat poslance s dalšími skutečnostmi.

Jednu jim však podle zjištění MF DNES přece jen sdělil – od policie podle něj odchází další klíčový detektiv, který měl na starosti kauzu Vidkun, kde jde o ovlivňování vyšetřování případů na Olomoucku.

„Důvodem jeho odchodu je znemožnění efektivní práce – jak na kauze Vidkun, tak i v rámci NCOZ celkově,“řekl MF DNES Komárek, pod jehož vedením se na ÚOOZ případ Vidkun zpracovával.

Komise si proto nyní vyžádá od vedení policie odůvodnění detektivovy žádosti o ukončení služebního poměru. „Vyžádáme si taková odůvodnění, pokud existují,“uvedl předseda komise Pavel Blažek.

Komise má naplánované další výslechy. Vypovídat přijde i Milan Vaculík z Generální inspekce bezpečnostních sborů, který by měl objasnit, jak se vedlo vyšetřování úniku informací z kauzy zmanipulovaných IT zakázek – v ní byl podle Komárka podezřelý policejní prezident Tomáš Tuhý. Poslanci budou také zvažovat, zda na výslech pozvou i premiéra Bohuslava Sobotku. (ap, jjk)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.