Vrah z tramvaje zabíjel i kvůli bolavým zádům

MF DNES - - Z DOMOVA - Jakub Heller redaktor MF DNES — Jan Bohata

Když se před dvěma měsíci zavedly parkovací zóny v městských částech Praha 5 a 6, zvedlo to vlnu nevole. A to hlavně u desetitisíců Středočechů, kteří jezdí do metropole za prací – neměli kde zaparkovat. Od té doby se k systému upřednostňujícímu pražské řidiče před mimopražskými připojila i Praha 8. I když to tak při pohledu na mapu ani zdaleka nevypadá, takzvané modré zóny zabírají nejrušnější části města s tisíci parkovacími místy. A jejich další rozšíření se chystá. Na zóny by měli řidiči příští rok narazit v Praze 9 a v Praze 4, která má přes sto tisíc obyvatel.

„Po zřízení parkovacích zón v okolních městských částech to je nutnost, protože Praha 4 je nyní zaplavena auty,“říká mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Zóny by se podle něj měly v této městské části spustit v létě příštího roku. Barevné čáry tam silničáři nakreslí na vozovky ve větší části Podolí, v Nuslích, Michli, části Krče a v dalších lokalitách podél trasy metra C. Naopak bez omezení půjde stále parkovat v Braníku, na Lhotce, v Hodkovičkách a v Záběhlicích.

Všechny tři městské části, kde zóny začaly fungovat teprve letos, se již navíc připravují na jejich další rozšiřování (zóny zabírají jen části

Na 17 let poslal Městský soud v Praze dvaašedesátiletého Jana Holmana, vraha z tramvaje číslo 17, do vězení. Podle znalců je náprava muže téměř vyloučená, žalobkyně žádala výjimečný trest.

„Potřeboval jsem peníze na cestu do Posázaví a nechtěl se doprošovat u příbuzných,“řekl Holman soudu, proč v tramvaji před dvěma lety zastřelil jednu z cestujících.

Vysvětlení obžalovaného, proč zabíjel, znělo u soudu velmi zvláštně. Prý ho tehdy bolela záda a neměl peníze na to, aby se dostal zpět do chaty u Poříčí nad Sázavou, kde bydlel. Také mu prý pomoc odmítli syn i jeho družka.

„Nechtěl jsem se nikoho doprošovat,“ těchto městských obvodů – pozn. red.). Potvrdilo se totiž, že zavedení nového systému problém s parkováním přesouvá o kus dál. To je ostatně i důvod, proč se na zavedení zón připravuje i radnice Prahy 9, která je původně odmítala. „Lidé, kteří dříve parkovali u sdělil Holman. Tak se tři dny potloukal po Praze, dlouhé hodiny jezdil bezcílně v tramvaji. „Seděl jsem v tramvaji a přemýšlel, co dělat. Dostal jsem se do vláčného stavu. Takového panického pomatení mysli,“popisoval svůj stav.

„Pistoli jsem měl po otci“

Dopoledne 13. února 2014 se u pražské stanice Branické nádraží rozhodl zaútočit na osamělou čtyřiašedesátiletou pasažérku, která jela za svou matkou. Pistoli, kterou zdědil po otci a ke které dodělal tlumič (údajně, aby mohl pytlačit), měl v igelitové tašce. Podle svých slov chodil ozbrojený pro větší pocit bezpečí. Nabít zbraň a připravit ji stanic metra v Karlíně, teď okupují okolí stanic, které jsou u nás, tedy zastávky Českomoravská až Kolbenova,“říká Tomáš Holeček (ODS), radní Prahy 9. I v této městské části by se modré čáry měly objevit v létě 2017. S důrazem na slovo „měly“. Zatím totiž není jasné, jak přesně budou zóny k palbě trvalo chvilku. „Mohlo to být asi deset vteřin,“popsal to obžalovaný. Poté, co vystřelil, umírající ženu okradl a hned z vozu vystoupil. Žena dojela až na konečnou v vypadat a stále je ve hře i možnost, že se od jejich spuštění nakonec zcela ustoupí.

Problém je zejména v tom, že radnice narazila na neochotu magistrátu, když přišla s vlastním řešením parkování, které se do značné míry liší od toho, které funguje v ostatních městských částech. V Praze 9 by totiž podle tamních radních měly vzniknout pouze fialové zóny, takzvané smíšené. V nich zaparkují nejen rezidenti, ale za poplatek Modřanech. Při cestě zpět si cestující všimli, že je v bezvědomí a krvácí z hlavy.

Policisté poté marně pátrali po vrahovi. Našli sice svědka, jeho výpověď i ostatní řidiči po dobu až 24 hodin. V ostatních městských částech přitom převládají modré zóny, které jsou určeny zejména pro místní. Pouze v Praze 5, 6 a 8 v nich po zaplacení pomocí mobilní aplikace zaparkují i ostatní řidiči, maximálně však na dobu tří hodin. Zároveň se radnice Prahy 9 rozhodla na celém svém území nasadit nejnižší možnou sazbu – deset korun za hodinu parkování. „Z magistrátu nám však přišel dopis, že by naše řešení znamenalo ztrátovost systému deset milionů korun ročně. Podle nás by ale nízká cena takový propad nezpůsobila,“říká Holeček.

Míst není dost ani pro Pražany

V nejčerstvěji nakreslených zónách se navíc ukazuje, že počet rezidentů, kteří si vyzvedli parkovací oprávnění, začíná převyšovat počet dostupných míst ke stání. V Praze 5, kde je parkovacích míst 7 056, se již do systému zaregistrovalo asi osm tisíc lidí a v Praze 6 s 17 tisíci místy vydali úředníci přibližně dvacet tisíc oprávnění. I v Praze 8, kde barva na modrých čárách ještě ani nestihla zaschnout, připadá na 12 300 míst přibližně dvanáct tisíc držitelů parkovacích karet.

Podobná situace je i v městských částech, kde již zóny fungují delší dobu. Nejpozději v roce 2018 však smlouvy na původní zóny v Praze 1, 2, 3 a 7 vyprší. Tyto městské části by pak měly přejít na nový systém. ale vyšetřování nikam neposunula. Letos v květnu nastal zvrat, Holman se sám přihlásil policii. „Měl jsem výčitky svědomí,“vylíčil své dny po vraždě.

Svědci z řad rodiny a blízkých skutečně potvrzovali Holmanovu vážnou závislost na alkoholu a další psychické problémy. Jedna ze svědkyň ale ukázala na jeho syna. „Neřekla bych, že v tramvaji střílel starý Holman, ale mladý. Ale vzal to za něj na sebe,“uvedla známá obžalovaného.

„Nikoho nekryji,“zdůraznil obviněný. V osudné době kromě zoufalého nedostatku peněz měl i problémy se zákonem za černý odběr elektřiny.

Foto: ČTK, iDNES.cz

Jan Holman (vpravo) zabíjel pistolí po otci. Vyrobil si k ní tlumič, údajně ne kvůli vraždě v tramvaji, ale aby mohl pytlačit.

Tlumič

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.