Střední Itálie se znovu otřásla

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Pokud nebudou internetové sociální sítě, jako je Facebook nebo Twitter, důsledněji mazat nenávistné a rasistické komentáře, chce německý ministr spravedlnosti Heiko Maas připravit legislativní opatření, která je k tomu donutí. Podle něj loni počet trestných činů spojených s projevy nenávisti na internetu vzrostl o 112 procent. Maas rovněž uvedl, že je nutné sladit postup na evropské úrovni. (ČTK) Ve střední Itálii, kterou minulý týden postihlo několik silných zemětřesení, došlo včera k dalším menším otřesům. Seizmologové zaznamenali v regionech Marche a Umbrie otřesy o síle 4,8 stupně Richterovy škály, které byly cítit až v Římě. V regionech, kde nedělní otřesy způsobily značné materiální škody, žije stále přes 15 000 lidí mimo své domovy. Italští vědci včera oznámili, že úroveň zemského povrchu se v některých horských oblastech posunula, někde dokonce až o 70 centimetrů. (ČTK) na jeho východní předměstí a zdá se jen otázkou času, než Mosul padne. Také v Sýrii se moc samozvaného státu hroutí.

Protiterorističtí experti líčí různé scénáře, jež mohou přijít na řadu poté, co bude Islámský stát poražen v srdci svého chalífátu. Není vyloučeno, že nakonec se s různou intenzitou naplní všechny. Tedy že část přeživších bojovníků se rozptýlí v poušti, kde budou sbírat síly na další útoky, část z nich se vrátí do Evropy páchat nové atentáty a zbytek se připojí k dosavadním konkurentům IS na teroristickém poli, třeba k ožívající al-Káidě.

Renomovaný bezpečnostní expert Rohan Gunaratna, šéf singapurského Mezinárodního centra pro studium terorismu, však upozorňuje ještě na jednu – a nikoli nereálnou – možnost: Islámský stát (IS) se může docela dobře etablovat v některých regionech jižní a střední Asie. Toto území je podle něho zralé na nový vzestup IS. Zejména oblasti v Afghánistánu, Pákistánu a zřejmě také v Bangladéši, kde už předvoj organizace zapustil kořeny. Islamisté navíc ustavili své buňky také v Indii, na Šrí Lance a na Maledivách.

Návrat ke kořenům

Islámský stát tam za poslední dva roky přetáhl na svoji stranu několik místních teroristických skupin a tyto různorodé subjekty se mu podařilo sjednotit ve své filiálce Vilájet Chorásán (viz box vpravo nahoře). Jsou mezi nimi třeba balúčistánská frakce islámských radikálů Laškare Džhangvi, která koncem října zabila 61 policejních rekrutů v pákistánské Kvétě, nebo Džamat Ahrar, skupina, která se odtrhla od pákistánského Tálibánu.

Od dubna 2015 se islámské teroristické skupiny spadající pod Vilájet Chorásán přihlásily v Afghánistánu a Pákistánu k nejméně dvěma desítkám teroristických úderů, které připravily o život nejméně několik stovek lidí.

„Zvýšený výskyt, rozsah a intenzita útoků naznačují rostoucí hrozbu,“

Foto: Reuters

Po nás potopa Kouř stoupá z ropných vrtů, které po svém ústupu zapálili bojovníci Islámského státu poblíž Mosulu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.