Jmění ukrajinských poslanců: 12 miliard

MF DNES - - ZE SVĚTA - Luboš Palata redaktor MF DNES

Ofenziva proti Islámskému státu u iráckého Mosulu graduje. Speciální síly irácké armády včera vstoupily

„Je to něco jako skok padákem. Zavřete oči a skočte... Máte-li strach, zbavte se ho,“vzkázal premiér Volodymyr Hrojsman ukrajinským politikům a státním úředníkům, kteří museli do včerejšího večera odevzdat svá elektronická majetková přiznání.

Jenže pro mnoho z nich je to skok bez padáku, protože už jen při letmém pohledu je u mnohých vidět, že na své majetky si žádnou poctivou prací ani podnikáním, z něhož by odváděli daně, vydělat nemohli. I proto zákon, který se má stát jedním z pilířů boje proti všeobecně rozšířené korupci, narážel na tvrdý odpor. Zabrala teprve až pohrůžka Mezinárodního měnového fondu (MMF), že neposkytne Ukrajině další miliardový úvěr, pokud politici a klíčoví státní úředníci nevyplní majetková přiznání. Jedině tím MMF donutil přes dvacet tisíc váhajících deklaraci na poslední chvíli vyplnit.

Příliš nepřekvapil majetek prezidenta Petro Porošenka, který se léta počítá mezi dolarové miliardáře a vedle nejznámější firmy, čokoládovny Roshen, přiznal majetkové podíly v další stovce firem a nadací.

Po americké invazi do Iráku v roce 2003 se epicentrum světového terorismu přesunulo z Afghánistánu do Iráku. Vrcholu bylo dosaženo po povstání v Sýrii v roce 2011 a následném vzestupu IS v regionu. Podle Gunaratny je dost pravděpodobné, že hlavní základna džihádu se brzy opět vrátí tam, kde vše začalo – do Afghánistánu a přilehlých oblastí.

V hotovosti, a to nejméně částečně v cizích měnách jako dolary či eura, má velká část politiků a státních úředníků doma pěkné sumy. Sám premiér Hrojsman v majetkové deklaraci přiznal, že má v trezoru ve svém domě 1,6 milionu dolarů, tedy přes 35 milionů korun.

Předseda opoziční Radikální strany a bývalý novinář Oleh Ljaško, který má boj proti korupci jako hlavní bod svého programu, se přiznal také k pořádné sumě v hotovosti v dolarech, eurech a hřivnách, v přepočtu bratru asi za dvacet milionů korun. Ani Hrojsman, ani Ljaško přitom nejsou mezi poslanci parlamentu zdaleka největšími boháči. Na prvním místě je poslanec Igor Kotvickij s majetkem v přepočtu kolem dvou miliard korun, dalších deset zákonodárců má jmění mezi dvěma sty miliony a půl miliardou korun, mnoho dalších má mezi stem a dvěma sty miliony.

Celkový majetek asi čtyř stovek poslanců ukrajinského parlamentu, který přiznali jako „finanční aktiva“, byl spočítán týdeníkem Korrespondent asi na 12 miliard hřiven, což je přibližně stejná suma v korunách.

Průměrný plat je dvě stě dolarů, ale ulice Kyjeva jsou plné aut za miliony, byty se prodávají za ceny vyšší než v Berlíně. Pro 5O tisíc ukrajinských politiků a úředníků proto byla nová majetková přiznání nemilou věcí.

Světec i letenka do kosmu

V majetkových přiznáních jsou i takové bizarnosti jako už koupená letenka na komerční let do kosmu, pravoslavný kostel nebo pozůstatky jednoho světce.

Olexandra Ustinovová z vlivné organizace Protikorupční centrum uvedla, že deklarace jsou „druhem nové revoluce v zemi“. K politikům a úředníkům však neprojevila slitování a řekla, že o původ majetku se musí zajímat policie a prokuratura. Ta včera uvedla, že všechny, kdo přiznali majetek vyšší než 100 000 dolarů prověří a v případě podvodu nebude váhat se žalobou.

Foto: Reuters

Paříž, nebo Kyjev? Luxusní bentley před kyjevským obchodem Louis Vuitton, poměrně obvyklý obrázek z hlavního města Ukrajiny.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.