USA deportují muže, který do země přišel před 40 lety

MF DNES - - ZE SVĚTA -

píše Gunaratna. Podle něho musí vlády zmíněných států urychleně zintenzivnit spolupráci v boji s terorismem.

„Islámský stát cítí, že porážka jeho honosně budovaného chalífátu na území Sýrie a Iráku je nevyhnutelná, a proto se decentralizuje a za pochodu proměňuje v globální teroristické hnutí. Ze všech špatně ovládaných oblastí je afghánsko-pákistánské pomezí nejzralejší na jeho vzestup,“dodává Rohan Gunaratna.

Přestože tam už působí Tálibán, al-Káida a další desítka islamistických skupin, je navzdory těmto větším či menším rivalům Islámského státu potenciál pro jeho šíření značný. V regionu žije čtyřicet procent celosvětové muslimské populace a pro ideology IS je to více než lukrativní bojiště.

Muž, který byl do USA přivezen z Jižní Koreje před téměř 40 lety jako tříleté dítě, bude deportován zpátky do země původu. Oznámila to americká imigrační a celní služba, která rozhodnutí zdůvodnila vážností trestných činů, jichž se muž jménem Adam Crapser dopustil.

Na deportaci do Jižní Koreje, která je pro něj naprosto neznámá, čeká nyní Crapser ve vazbě. Tam byl umístěn poté, co si odpykal šedesátidenní trest za ohrožování.

V dětství Adama Crapsera opustili jeho adoptivní rodiče a pak prošel pečovatelským systémem, v němž pro něj nikdo nepožádal o americké občanství. Právě to nyní umožňuje jeho deportaci. Crapser, jehož náhradní rodiče byli zatčeni za týrání dětí, byl v minulosti usvědčen také z napadení a držení zbraně. Jeho právnička vysvětlila, že se Crapser v roce 1994 vloupal se zbraní do domu svých náhradních rodičů, aby si odnesl věci, jež měl ještě ze sirotčince v Jižní Koreji. Upozornila, že její klient v důsledku týrání trpí posttraumatickým syndromem. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.