V Británii je teď 3 000 možných teroristů, říká šéf MI5

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Tomáš Lébr redaktor MF DNES

Budoucí teroristický útok v Británii není možností, ale jistotou, soudí nynější šéf britské tajné služby MI5 Andrew Parker. Řekl to britskému listu The Guardian ve vůbec prvním rozhovoru novinám, který kdy ředitel MI5 poskytl (až do roku 1993 přitom byla jména šéfů rozvědky tajná).

Parker rovněž prozradil, že za poslední tři roky jeho služba zmařila celkem 12 teroristických útoků. „Takový počet odhalených akcí tohoto typu jsem za 33 let své kariéry v MI5 nezažil. Británie je díky velkým investicím do bezpečnosti schopna většinu podobných útoků překazit, ale některé se podle mě podaří. Stupeň hrozby nyní prudce vzrostl,“dodal.

Podle Parkera jsou v zemi zhruba tři tisíce potenciálních teroristických útočníků s islamistickými motivy – a většina z nich je rodilými Brity. Počet těchto nebezpečných extremistů je přitom podle něj jen jednou součástí hrozby džihádismu. Tou druhou je sílící propaganda „toxické ideologie“Islámského státu (IS) na internetu a třetím problémem je vliv britských občanů, kteří bojují přímo v Sýrii a Iráku na straně IS.

Útok ve stylu masakru v Paříži?

Ve stejný den, kdy poskytl Parker rozhovor britskému listu, policie zveřejnila zprávu, podle níž polovina z chystaných útoků v zemi byla založena na plánu, že teroristé na černém trhu nakoupí zbraně. To posiluje obavy, že příští teroristický útok v Británii by mohl být podobný tomu, který se odehrál loni v listopadu v Paříži. Tehdy si akce teroristů na několika místech vyžádala 130 obětí.

„Přerušení ilegálních sítí obchodníků se zbraněmi nikdy nebylo tak žádoucí jako teď,“prohlásila šéfka britské Agentury pro boj s kriminalitou Lynne Owensová. „Přece jen jsme ve srovnání s řadou jiných evropských zemí ve výhodě – dostupnost zbraní je zde podstatně menší. Ale samozřejmě existuje,“dodala.

Loni agentura zachytila 884 ilegálně držených střelných zbraní. Není to závratné číslo ve srovnání s tím, že oficiální odhad ozbrojených kriminálních gangů v zemi je 750. Počet incidentů, při nichž je použita zbraň, však v poslední době prudce vzrostl. Například jen v Londýně jich policie od letošního března do října zaznamenala 202, zatímco loni za stejné období jich bylo jen 87.

Británie spoléhá na to, že má přísné zákony na držení zbraní a její hranice je lépe kontrolovatelná než například ta mezi Francií a Belgií, kudy putovaly zbraně a výbušniny při loňských atentátech v Paříži. „Naše hranice jsou jedny z nejbezpečnějších na světě,“ujistilo tento týden ministerstvo vnitra.

Agentura pro boj s kriminalitou však nyní společně s oddělením Scotland Yardu pro boj s terorismem odstartovala kampaň v médiích, v níž žádá občany, aby hlásili každé podezření na to, že někdo nelegálně vlastní střelné zbraně. „Nesmíme dovolit, aby se zbraně dostaly do rukou teroristů,“zní jedno z hlavních hesel kampaně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.