22

MF DNES - - EKONOMIKA - Jana Pšeničková redaktorka MF DNES

Více než půl miliardy korun se chystá investovat slovenská společnost Tatry Mountain Resort (TMR) do lyžařského areálu na Ještědu v Liberci. Město už je blízko tomu, aby s TMR uzavřelo smlouvu o pronájmu střediska. Jaké změny na kopci investoři chystají, se Liberečané dozvědí 21. listopadu na veřejném představení projektu.

Už teď je ale jisté, že Slováci budou muset rozšířit sjezdovky a vybudovat zázemí, aby na svazích zůstávali lyžaři déle, než tomu bylo dosud. „Středisko dnes nabízí dobrý základ, ale ještě má daleko k tomu, aby poskytovalo kvalitní služby,“sdělil generální ředitel společnosti TMR Bohuš Hlavatý.

Konkrétní částku, kterou firma na Ještědu prostaví, zatím ředitel uvést nechtěl. „Máme různé varianty, ale zatím nechceme dopředu moc vířit vášně. Přece jenom je to městské středisko a důležité bude, jak se k tomu postaví zastupitelé,“doplnil Hlavatý.

Pro společnost, jež provozuje areál ve Špindlerově Mlýně a které v Tatrách patří Jasná, Tatranská Lomnica, Starý Smokovec či Štrbské Pleso, je Ještěd zajímavým střediskem pro svůj odlišný charakter. „Uvědomujeme si, že potřebujeme vedle našich areálů městské středisko, kde můžeme získat nové lyžaře, školy a děti. Je to zase něco jiného než například Špindlerův Mlýn, který patří hlavně mezi pobytové areály,“vysvětluje ředitel Hlavatý.

Ještěd se bez silného investora neobejde. Kvůli špatným zimním sezonám nestačily dvakrát z posledních tří let příjmy ani na pokrytí výdajů. Město tak muselo Sportovní areál Ještěd, který se o kopec stará, dotovat dohromady 22 miliony korun.

Firmu TMR to však neodrazuje. „Máme dostatečně silné know-how, abychom dokázali vyhodnotit rizika. Svah je otočený správným směrem a i nadmořská výška je dostačující, abychom tam mohli lyžování udržet po dostatečně dlouhou dobu,“tvrdí Hlavatý.

Pro Liberec bude důležité, jak se k pronájmu, který počítá s dobou 25 let, postaví zastupitelé. Někteří už nyní kritizují, že nemají dostatek informací. „Dozvídáme se zatím zprávy jen z médií nebo ze sociálních sítí. Sám jsem zvědavý, co přesně firma na Ještědu plánuje,“říká Ondřej Červinka (ODS).

Podle primátora Tibora Batthyányho by bylo dobré uzavřít smlouvu do konce roku. Jenže se k ní ještě musí vyjádřit ministerstvo školství. Část areálu totiž vznikla se státní dotací v rámci přípravy na lyžařský šampionát 2009 a dosud nevypršela doba udržitelnosti.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.