Přesvědčit Babiše o euru? Ani jsem se nepokoušel

MF DNES - - ROZHOVOR -

Z Unie možná nevystoupí jen Velká Británie. Podle europoslance za ANO Pavla Teličky by i přesto mělo Česko v takové EU zůstat a přijmout brzy i euro.

Pavel Telička by měl být tím, kdo se za ANO vyjadřuje k zahraniční politice. Je ho však slyšet mnohem méně než šéfa hnutí Andreje Babiše. Europoslanec přiznává, že zdaleka ne ve všem se s šéfem ANO shodne.

Na konferenci Institutu pro politiku a společnost Andrej Babiš v přítomnosti vás i šéfa unijních liberálů Guye Verhofstadta prohlásil, že on by v britském referendu hlasoval pro vystoupení z Unie. To se ve vás asi krve nedořezal, ne?

Ale dořezal. Moje reakce byla jasná – je to osobní názor pana Babiše, který prostě nesdílím.

A váš postoj k brexitu?

Je to realita, ne šťastná, jak pro Evropskou unii, tak pro Velkou Británii. Ale zastávám jiný postoj, než má Andrej Babiš. My se prostě v této otázce, i některých dalších, které se týkají Evropské unie, neshodneme. I to je realita.

Před krajskými volbami jeden z plakátů ANO hlásal, že nám Brusel nebude nařizovat, koho přijmeme. To se podobá sloganům Viktora Orbána v Maďarsku. Souhlasil jste s tímto heslem?

Nejsem členem hnutí ANO. Jednání vrcholných orgánů hnutí se neúčastním a můj vliv je úměrný tomu, jak často se s Andrejem Babišem scházíme. Jak říká on sám, v devadesáti procentech věcí se shodneme. Dnes je to však už možná méně než devadesát procent.

Takže ten plakát je mezi těmi deseti a více procenty?

Řekl jsem k tomu, že krajské volby se netýkají migrace. V krajských volbách jsou nosnými tématy zdravotnictví, školství, dopravní infrastruktura a bezpečnost. To sice může zahrnovat i otázku přijímání migrantů a migrace vůbec, ale na mě je billboard s takovým sloganem neaktuální, příliš zjednodušený. Lidé to však chtěli slyšet a nevyvarovala se toho prakticky žádná politická strana. Mrzí mě, že předvolební kampaň šla i tímto směrem.

A váš pohled na uprchlickou krizi?

Souhlasím s tím, že konečné rozhodnutí, koho přijmout a koho ne, by měla Česká republika držet ve svých rukou. Jednou věcí je dodržovat mezinárodněprávní závazky, ale věcí druhou je zajištění bezpečnosti a hladké integrace uprchlíků, což je pro naše občany klíčové.

Takže většinové hlasování států, při němž byly před rokem přijaty kvóty na přerozdělení asi sto šedesáti tisíc migrantů, bylo z vašeho pohledu řekněme „nešťastné“?

S kvótami jsem od počátku nesouhlasil, na rozdíl od některých jiných českých europoslanců. Kvóty považuji za čistě populistické gesto, protože uprchlická vlna byla v plném proudu a každý věděl, že počty migrantů, kteří přicházeli do EU, budou už ten den o další tisíce vyšší. Kvóty vedly jenom k polarizaci Unie, k jejímu štěpení, což přetrvává dodnes. I tady, v Evropském parlamentu, jsem vyzýval k celkovému řešení a k tomu, aby se otázky jako přerozdělování řešily až ve chvíli, kdy dostaneme migrační krizi pod kontrolu. Až v té chvíli je namístě jednat o tom, jak se solidárně vyrovnat s uprchlíky, kteří jsou v EU. Ale my jsme opravdu kvótami zapřáhli kočár před koně...

A jak si v tom rozumíte se šéfem liberálů Verhofstadtem?

Guy Verhofstadt byl prvním předsedou frakce, který zřejmě i na základě našich diskusí prohlásil před Evropským parlamentem, že nastolení otázky kvót v té době bylo chybou.

Vraťme se ještě chvíli k vašim vztahům s Andrejem Babišem a hnutím ANO. Pořád platí, že ve straně odpovídáte za zahraniční politiku?

To je dobrá otázka. Vyjasňoval jsem si to s Andrejem Babišem už před několika

Foto: Michal Růžička, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.