Hlas ANO

MF DNES - - ROZHOVOR -

měsíci, protože jsem měl pocit, že v ANO se k zahraniční politice vyjadřuje příliš mnoho lidí. Přestože bych já měl být tím mluvčím a vedu i zahraničněpolitickou komisi ANO.

A co vám Andrej Babiš odpověděl?

Že jménem hnutí může k těmto otázkám mluvit jen on a já. Takže de jure to tak je. De facto budeme muset v dohledné době znovu diskutovat, zda jsme jako ANO v této oblasti dostatečně čitelní, srozumitelní a sladění. A zda ve chvíli, kdy se v některých názorech lišíme, což je i vidět, jsem tím správným reprezentantem hnutí. A jestli se většinovému názoru ANO chci vzhledem k některým svým neměnným postojům podřídit.

Jak moc dokážete názory Andreje Babiše ovlivnit?

Andrej Babiš je výrazná osobnost. Hnutí ANO na něm stojí, i když asi ne tak, jak to někdy popisují novináři. K mému překvapení se vyprofiloval ve výraznou politickou osobnost a je to dnes politik se vším všudy. A jako takový není snadno ovlivnitelný. Na druhé straně mám pocit, že mým názorům naslouchá, vnímá realitu a nakonec v závěru rozhovoru prohlásí, že se v devadesáti procentech shodneme.

A vám nepřipadá, že mnohá svá zahraničněpolitická prohlášení a postoje často prostě střílí od boku?

Andrej Babiš je živelný a v dobrém slova smyslu provokativní politik a střílení od boku je otázkou jeho zrání a reflexe. Některé jeho výroky, určené pro domácí publikum, však mají i mezinárodní dopady, a proto by je měl víc vážit.

Andrej Babiš dokáže svými výroky nejen vyděsit, ale občas i příjemně překvapit, jako například když se jasně distancoval od pročínského „dopisu čtyř“a poklonkování před Pekingem. Překvapilo vás to?

Postoj Andreje Babiše mě nepřekvapil, my na toto téma už delší dobu vedeme diskusi a jeho názory na Čínu vidím jako konzistentní. Jiné stanovisko jsem proto neočekával, i když mě jasnost a čitelnost postoje k této otázce potěšily.

Pojďme teď k evropské politice. Jaký máte po brexitu pocit z EU jako celku? Také vám připadá, že je Unie stále v křeči, z níž se nemůže dostat?

Zrovna před chvílí jsem před evropským prezidentem Donaldem Tuskem tvrdě kritizoval závěry posledního jednání

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.