Skicář

MF DNES - - NÁZORY -

vnímání a prožívání. Někteří lidé však zcela cizí politické zápasy berou jako svou osobní partii hazardní hry, do níž v pominutí smyslů vsadili všechno. V jedné hře Oscara Wilda je půvabný dialog, který naznačuje odstup, který má mít racionální člověk od podobných hrátek: „Nejsou u vás teď volby?“– „Copak kandiduji?“

Není to jen otázka současného Česka a nejde vždy jen o banality typu funkce prezidenta. Stačí se podívat na bizarní záplavu emocí, již vyvolalo britské referendum o vystoupení z Evropské unie. Jako by nešlo o věc racionálního rozhodnutí, po němž bude svět fungovat dál. Členství v EU má své výhody i nevýhody, žádné řešení není apriorně dobré nebo špatné. EU bude fungovat dál i bez Británie a Británie se po odchodu z Unie také nepropadne do jámy pekelné.

Smějeme se, a právem, lidem, kteří věští zánik evropské civilizace skrz příchod několika tisíců imigrantů (anebo zánik téže civilizace kvůli odmítnutí těch samých imigrantů), těm, kteří věští apokalypsu z údajné krize mužství nebo nedostatečné tělesné připravenosti mladých chlapců, smějeme se, když někteří hořekují nad slabou a rozmazlenou mladou generací. Jako jsme s podezřením sledovali podivíny, kteří vyhlíželi zánik planety způsobený ekologickou katastrofou, stejně jako sekty, připravující se na konec světa, ať už ho mělo přivolat cokoli. Svět se točí dál, lidé pracují, jedí, souloží a cestují, berou si hypotéky a stavějí domy, plánují kariéry, studují a vychovávají děti, udržují rodinné i přátelské vazby. Tak daleko, aby rozdávali majetek a opouštěli domy s tím, že nic nemá smysl, protože Boží soud se blíží, dospějí právě jen hrstky těch, kteří zakládají ty sekty. Lidé, kteří vidí nebezpečí za každým rohem a obden vyhlašují konec světa, nakonec dopadají jako v klasické poučné anekdotě o chlapečkovi, který předstírá, že se topí, aby na sebe přilákal pozornost. Ne že by se ve světě občas neděly dramatické události. Ne že bychom občas nebyli v nebezpečí. Ale schopnost ho rozeznat je celkem přímým předstupněm ke schopnosti takovou situaci přežít – nebo z ní vyjít s čistým štítem. Hysterie nesvědčí ani jednomu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.