Fórum

MF DNES - - NÁZORY - Spoluprac. redakce

Samozřejmě, že dřív nebo později to muselo přijít. Jestliže Putin a jeho věrní v čele nedozírné říše daleko na východě se už nějaký čas snaží, aby za pomoci propagandy pozměnili názory Evropanů na Rusko a sebe sama, bylo hned jasné, že u přítomnosti to neskončí.

Nyní tedy začali pracovat na tom, jak se správně dívat na minulost. Přesně podle hesla geniálního spisovatele a znalce totality George Orwella: „Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost.“

Akademici najatí Kremlem tedy teď budou vysvětlovat Rusům, jak se některé události udály. Budou součástí týmu, který bude podléhat ruské Bezpečnostní radě. Samozřejmě, kdo jiný by měl o těch dějinách rozhodovat.

Okupanti, nebo přátelé?

Můžeme se tomu smát, myslet si, že se nás to netýká, ale není to tak. Hned jedním z úhelných kamenů nové budoucí minulosti totiž bude to správné posouzení invaze do Československa v roce 1968. Samozřejmě, asi se dozvíme, že na ruských tancích nepřijeli okupanti, ale přátelé, kteří chtěli pomoci.

Ale i tady si můžeme říct, že nám to může být jedno. Stejně, jako když Rusové nyní budou v rámci nových dějin vysvětlovat i začátek světové války a rozdělení Polska nebo potlačení maďarské revoluce v roce 1956. Tam také přijely tanky z východu a umírali nevinní lidé.

Jenže všechny nové pohledy na minulost vymyšlené v současnosti někde ve stínu Kremlu se ve skutečnosti týkají budoucnosti. Kdyby si Putin náhodou vzpomněl a náhodou z východu tanky musely přijet znovu, ruští vojáci by do nich nastupovali mnohem raději s (falešným) přesvědčením, že jedou pomáhat než okupovat a znásilňovat svobodné lidi ve svobodné zemi. Protože dějiny mají v sobě sílu – nabízejí možnost srovnání a šanci nové poměřovat starým.

Naštěstí víme, jak všichni diktátoři skončili.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.