Neukázněné diváky zaměří v Číně laserem

MF DNES - - KULTURA - — Věra Drápelová

O Číně se hodně debatuje, o její trh se však bojuje. I v klasické hudbě. Přesvědčuje se o tom Česká filharmonie, která se vrátila z turné po čínských městech.

V Číně nebyla poprvé, ale na rozdíl od Japonska je to stále nová destinace. Tentokrát kromě Pekingu a Šanghaje navštívila i města, kde ještě nehrála. „Udivily nás moderní sály s výbornou akustikou,“přiznává ředitel David Mareček.

Hudební trh se podle něj v Číně teprve tvoří, ovšem rychle. „Pro některé sály to dokonce byla první koncertní sezona. Jezdí sem však velké orchestry z Německa, Rakouska, Velké Británie, Ruska, Izraele, USA a dalších zemí. V nejbližších letech se rozhodne, jaké postavení si v Číně vytvoří,“vysvětluje.

Publikum je prý k evropské hudbě pozorné. „Z českých skladeb zná Vltavu nebo Novosvětskou, zato Dvořákova Šestá symfonie byla pro něj spíš nová,“podotýká.

Zahrají pro děti

Čína má i svá specifika. Třeba uvaděče vybavené laserovými ukazovátky, jimiž zaměřují diváky, kteří fotografují nebo jim zvoní mobily.

Nedávná česká „kauza dalajláma“se prý turné nijak nedotkla, ani se o ní moc nemluvilo. „Hovořilo se spíš o spolupráci v oblasti edukačních programů, o které projevili zájem čínští pořadatelé,“dodává Mareček. Filharmonie je představí nejspíš během příštího zájezdu. Pozvání už dostala.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.