Slovenská oslava Dvacet let a stále nemají jméno

MF DNES - - PRAHA - Jan Bohata redaktor MF DNES

Dvě přidané lavice musely pomoci zvládnout nebývalý zájem o hlavní líčení s Janem Holmanem v menší jednací síni ve druhém patře justičního paláce v centru Prahy. Coby stěhováci členu justiční stráže pomáhali i zástupci médií. Kromě nich na proces v úterý v hojném počtu mířili i studenti.

Ti tak mohli vidět ukázkové soudní líčení. Předseda senátu městského soudu Tomáš Durdík dal ráno najevo, že by kauza vraždy v tramvaji číslo 17 ze 13. února 2014 mohla skončit verdiktem již odpoledne, a vše k tomu bez větších pauz směřovalo. Po sedmi hodinách jednání a několika desítkách minut porady senátu verdikt včera skutečně padl.

Loupežná vražda vynesla Holmanovi pár stovek. Podomácku vyrobenou pistolí střelil do týla ženu v tramvaji linky 17 v Modřanech. Soud poslal Holmana na 17 let do věznice s nejpřísnějším režimem. Kromě vraždy mu prokázal ještě nedovolené ozbrojování a držení platební karty. Vraha čeká také protialkoholní ochranná léčba.

„Za bílého dne oběť cestovala za svou nemohoucí matkou. Bohužel cestou narazila na obžalovaného. Ten použil zbraň k bestiálnímu útoku kvůli minimální sumě peněz,“zdůvodnil ortel soudce Durdík. Holman se podle něj v ono únorové dopoledne snažil minimalizovat možnost, že mu ostatní pasažéři v tramvaji napadení překazí. Kalkuloval i s cílem co nejvíce ztížit odhalení.

Trest padl v dolní polovině příslušné sazby. Státní zástupkyně Jitka Wurstová jej požadovala citelně tvrdší. „Důkazy Jana Holmana jasně usvědčují ze spáchání zločinu a přečinů. Důkazy tvoří jasný a ucelený řetězec. Požaduji pro obžalovaného výjimečný trest, a to ve spodní třetině příslušné sazby,“uvedla Wurstová. Její návrh by znamenal 20 až 23 let za mřížemi.

„Pro uložení výjimečného trestu nejsou splněny podmínky. Trest 17 let považujeme za přiléhavý,“uvedl naopak soudce Durdík. Mírnější trest vyplynul mimo jiné i z další specifické stránky kauzy tramvaje smrti: vraždu na lince 17 policie odložila. K pachateli se nedokázala dostat

Svého vraha potkala starší žena v tramvaji číslo 17 cestou za nemohoucí matkou. Zastřelil ji za bílého dne. Soud došel k rozsudku za jediný den.

„Měl jsem výčitky svědomí. Přebíjel jsem to alkoholem. Nedokázal jsem s tím žít,“popsal Holman to, co zažíval 27 měsíců po výstřelu.

Kriminalistům z mordparty do detailu popsal, co ono zimní dopoledne a dny, které mu předcházely, dělal. Účastnil se také rekonstrukce vraždy a pomohl i po dlouhé době detektivům najít některé drobnosti z hubené kořisti, které na útěku ze „sedmnáctky“zahodil.

K upřímnosti Holmanova doznání a jeho duševního stavu měli co říci i psychologové a psychiatři. „Jeho jednání bylo účelné a cílené. Bolest zad a jejich léčba neovlivnily jeho jednání,“řekl psycholog Jiří Klose v reakci na Holmanovy zdravotní problémy, které zdůrazňovala obhajoba. Obžalovaný podle něj skutečně prožíval výčitky svědomí, a proto se šel udat. „Doznání mu poskytlo úlevu, věděl, že udělal

Foto: Tomáš Krist, MAFRA

Dvacátníci Slovenská skupina No Name včera ve vyprodaném Foru Karlín zakončila sérii koncertů k 20. výročí svého vzniku, turné S Láskou tour 2016. Košickou skupinu, která je nejoblíbenější slovenskou kapelou v Česku, tvoří bratři Timkové: Igor (zpěv), Dušan (kytara), Roman (kytara) a Ivan (bicí). Dalšími stálými členy jsou Viliam Gutray (basová kytara) a Zoli Sallai (klávesy). (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.