Nájmy

MF DNES - - PRAHA - Martin Bajtler redaktor MF DNES

Festival Kytara napříč žánry se přesouvá z Německa zpět do Prahy a láká na pozoruhodné koncerty. Zítra v koncertní galerii Art Space odehrají společné vystoupení skupina Njorek a německý kytarista Lorenz Schmidt. V pátek ožije žižkovské Atrium díky session Guitar Night: přední český jazzový kytarista Libor Šmoldas, písničkářka Jana Šteflíčková, drážďanský kytarista Silvio Schneider a jeho kolega Lorenz Schmidt vystoupí na společném koncertu od 19.30. Předvedou repertoár od jazzových linek po latinskoamerické melodie.

Kytara napříč žánry přinese v listopadu i další významné světové hráče. Patří mezi ně americký kytarista, skladatel a aranžér Adam Rafferty, jehož nahrávky zhlédlo na YouTube více než 10 milionů lidí. Kromě pražského koncertu, který je naplánován na 9. listopadu v Paláci Akropolis, bude mít sólový koncert v pondělí 7. listopadu v Chýni v Praze-západ.

Závěrečný koncert festivalu vypukne 26. listopadu v Sukově síni Rudolfina jako pocta českému nestorovi kytary Jiřímu Jirmalovi. (fil)

Spory ve vedení Prahy 11 vedou ke snahám odvolat starostu Jiřího Štylera. Jeho Hnutí pro Prahu 11 proto vyzvalo k rezignaci dokonce celou radu.

Právní zástupce zaměstnanců 02, FIOBANK, poptává byty k pronájmu a ke koupi v Praze. Právní servis zdarma.Tel: 602/219621.

Po volbách v roce 2014 byla Praha 11 brána jako příklad městské části, která se dokázala oprostit od problematické minulosti. Teď má však sídlo místní vlády spíše pověst rozhádané radnice.

Po několika vzájemných výzvách k rezignaci ve vedení Prahy 11 dokonce hrozí, že bude městská část bez rady.

První větší otřes zažila radnice Prahy 11 letos v březnu. Opozice tehdy s pomocí koaličních zastupitelů za ANO a TOP 09 odvolala radního Ladislava Kose z Hnutí pro Prahu 11 (HPP 11) a na dalším zasedání jeho spolustranici Šárku Zdeňkovou. Důvodem byla nespokojenost s prací obou radních.

Situaci ve vedení městské části to však nijak nevylepšilo. Spíše naopak. Minulý týden totiž vyzvaly zastupitelské kluby ANO a TOP 09 starostu Jiřího Štylera (HPP 11) k rezignaci. V pondělí vznesli zastupitelé Hnutí pro Prahu 11 stejný požadavek vůči celému vedení radnice.

„Jsme dlouhodobě nespokojení s působením Hnutí pro Prahu 11. U pana starosty nám vadí především jeho přístup ke koaličním partnerům a k vedení městské části,“vysvětluje výzvu k rezignaci starosty radní za TOP 09 Jakub Lepš.

Zastupitelé Štylerovi vytýkají například soukromý dopis Evropské unii ohledně dostavby okruhu 511. V něm starosta odmítl urychlenou výstavbu okruhu, čímž měl podle TOP 09 i ANO jednat v rozporu s usnesením zastupitelstva. Problematické je také údajné protlačení politického článku do radničního časopisu Klíč. Vášně navíc stále budí starostovy výroky o možném odtržení Jižního Města od Prahy z počátku roku.

Podle Lepše je proto možné, že se na příštím zasedání zastupitelstva, které je naplánováno na 16. listopadu, bude o odvolání starosty hlasovat. „Uvidíme, zda se mezi zastupiteli najde dostatek hlasů,“říká radní z TOP 09.

„Ať odstoupí celá rada“

Starosta Štyler kritiku odmítá. Ostatní koaliční partneři podle něj jen neunesli výsledky senátních voleb, ve kterých kandidáti ANO a TOP 09 prohráli souboj o senátorské křeslo se zmíněným odvolaným radním Ladislavem Kosem z Hnutí pro Prahu 11. „Obě strany se v zastupitelstvu spojují s kontroverzním exstarostou Daliborem Mlejnským (zastupitel za hnutí Jižní Město náš domov a bývalý starosta za ODS, pozn. red.), komunisty i ČSSD a svým působením nerespektují vůli voličů,“dodává zastupitel za HPP 11 Aleš Kulhánek.

I proto v pondělí hnutí vyzvalo k rezignaci celé vedení městské části. „Torzo rady městské části neodpovídá výsledkům voleb a nemá důvěru zastupitelstva,“píše se v prohlášení HPP 11.

Radní za TOP 09 však rezignovat nehodlají. Na příštím zastupitelstvu se tak bude možná odvolávat nejen starosta, ale i zbytek rady. Takové snahy už Praha 11 zažila několikrát. Nikdy se ale zatím nenašel dostatek hlasů k tomu, aby bylo odvolání starosty nebo rady zařazeno jako bod programu.

Klub ANO zatím případné odstoupení svých členů z rady přímo neodmítl. „Ani tuto cestu zatím nemohu zcela vyloučit,“uvádí radní za ANO Jan Říčař.

Jednou z možností, jak spory ve vedení Prahy 11 řešit, je vznik nové koalice, která by vytvořila fungující radu. „Variant je několik. Budu je ale nejprve sdělovat těm, se kterými budu jednat,“odmítl starosta Štyler přiblížit možná vyjednávání.

Podle TOP 09 připadá v úvahu v podstatě jen menšinová rada s podporou některého z dalších subjektů. „S řadou opozičních stran je pro nás koaliční spolupráce nemožná,“uvádí Lepš a dodává, že spolupráce nebude možná ani s Hnutím pro Prahu 11. „Jeho členové se na říjnovém zastupitelstvu chovali jako opoziční strana a nehlasovali téměř pro žádné materiály, ač v radě sedí jejich vlastní starosta,“říká radní.

Pokud se však odvolání zbytku rady podaří odhlasovat a zároveň se zaseknou koaliční vyjednávání, hrozí městské části bezvládí. Na obecní úrovni je možné vyhlásit předčasné volby jen v případě, kdy klesne počet členů zastupitelstva pod polovinu nebo není alespoň jednou za půl roku svoláno jednání zastupitelstva.

Podle politologa Petra Jüptnera fungování městské části bez rady a starosty fakticky omezeno není. „Může ale dojít k nějakému zbrzdění rozvoje nebo dlouhodobé strategie. Je s tím spojena nejistota a zastupitel pověřený výkonem funkce starosty může mít strach dělat nějaká politická rozhodnutí,“říká.

Obvodní soud pro Prahu 1 začal projednávat případ, ve kterém je obžalováno šest taxikářů z předražování jízdného a bývalý úředník magistrátu. Jeden z obžalovaných taxikářů, kteří zatím před soudem mluvili, vinu nepopřel. Hájí se tím, že zákazníci byli s cenou za jízdu ve většině případů předem seznámeni. Řidičům hrozí za podvod osmiletý trest, bývalý úředník může jít za přijetí úplatku do vězení až na deset let.

Michal Šotola, Giovanni Piscicelli Taeggi a Zdeněk Ponert podle žalobců loni od dubna do listopadu zákazníkům účtovali mnohonásobně vyšší jízdné, než nařizuje magistrát. Pavel Jelínek a Luboš Zdeněk podle spisu organizovali výběr úplatků pro úředníka Luďka Šmejkala, který tehdy pracoval jako referent v oddělení pro kontrolu taxislužby. Poslední obviněný taxikář, Valentin Záruba, peníze muži předával. Šmejkal dostával podle spisu 500 až 700 korun za řidiče.

Michal Šotola, který vypovídal jako první, přiznal, že účtoval vyšší jízdné, než magistrát nařídil. Tvrdí však, že cenu zákazníkům ve většině případů sděloval předem a ti s ní souhlasili. Poukázal také na některé nesrovnalosti v obžalobě – některé jízdy, které žalobci uvádějí, se měly podle spisu uskutečnit souběžně, nesouhlasí prý ani škoda, již měl zákazníkům způsobit. Do ceny jízdného podle něj státní zástupci nezapočítali cenu za čekání.

Kdo vynášel z magistrátu?

Šotola také řekl, že „přispíval“přibližně 500 korun měsíčně na to, aby měl informace o kontrolách. Nevěděl prý však, že peníze slouží k uplácení úředníka. Uvedl, že mu chodily SMS zprávy, kde bylo uvedeno místo a čas kontroly.

Bývalý úředník magistrátu Luděk Šmejkal, obžalovaný z korupce, u soudu vinu odmítl. Seznam kontrol prý nikomu nepředal.

„Nikdy jsem ani nežádal žádné peníze, ani náznakem,“řekl předsedkyni senátu Heleně Králové. „Přijde mi, že jsem se na magistrátu někomu znelíbil,“dodal. Vypověděl, že k seznamu kontrol mělo přístup větší množství lidí. (ČTK, bun)

Foto: Michal Šula, MAFRA

Funkce v ohrožení Snahám o odvolání čelil starosta Prahy 11 Jiří Štyler v tomto volebním období už několikrát. Zatím je však nepodpořili koaliční zastupitelé. Za současné situace to ale nevylučují.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.