Ve Rwandě lidé při našich zápasech zapomněli na válku. Na to jsem hrdý.

MF DNES - - SPORT -

Sám si ale víc cení jiných okamžiků: těch, které přesahují rozměr fotbalového hřiště. Nejsilnější zážitek mu zůstal ze Rwandy, kde trénoval na konci devadesátých let.

Země se ještě vzpamatovávala z občanské války mezi etnickými skupinami Hutuů a Tutsijů, během které padlo téměř milion lidí. I reprezentace byla rozdělená na dvě skupiny, které se nenáviděly. Zkuste z nich vytvořit fungující tým...

„Vyslala mě tam německá vláda. Řekli mi: Rudi, je jedno, jaké budou výsledky. Chceme, aby ses je pokusil dát dohromady.“

Poradil si, i když začátek nevypadal dobře. „V kabině byla taková nenávist, že si to ani nedovedete představit,“líčil.

Nakonec se všechno zklidnilo. Po tréninku uspořádal táborák, hráčům dlouze vysvětloval, že pomsta k ničemu nevede a že jedinou cestou je odpuštění. Pochopili.

Týmu se začalo dařit, hrál líbivý fotbal. A tak se postupně podařilo usmířit i fanoušky na tribunách: „Při fotbale zapomněli na válku, a když jsme uhráli remízu s Pobřežím slonoviny, všichni se objímali. Na to jsem opravdu hrdý.“

Nejvíc vzpomínek radostných i bolestivých mu zůstalo na angažmá u chilské reprezentace.

Rychle se spřátelil s prezidentem země Salvadorem Allendem, trávili spolu čas v jeho venkovském sídle, kde debatovali u sklenky whisky a pak se do Santiaga, hlavního města, vraceli helikoptérou.

Sblížili se natolik, že prezident Gutendorfovi

„Německý velvyslanec mi poradil, abych okamžitě opustil Chile. Říkal: Když to neuděláš, zabijí tě,“vzpomínal s hrůzou.

Na mistrovství světa Chilané postoupili, ale už bez trenéra, který je provedl kvalifikací. Šance zažít největší turnaj mu utekla, ale zachránil vlastní život.

A u zdi, kterou předtím na stadionu nechal vybudovat jako tréninkovou pomůcku, se později popravovali odpůrci Pinochetova režimu.

Jedna knížka by na historky, které Gutendorf s fotbalem nastřádal, nestačila. Proto napsal hned tři autobiografie, ve kterých svá dobrodružství barvitě vylíčil. Díky tomu získal trefnou přezdívku: Hemingway fotbalu.

Třeba i po devadesátce ještě pár zážitků přibude.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.