HOTELIÉREM VE VLASTNÍM BYTĚ

Místo roční smlouvy třeba každý den někdo jiný. A z bytu mnohem vyšší výdělek. Pronájmy na pár kliknutí jsou fenomén, avšak rozhodně ne pro každého.

MF DNES - - BYDLENÍ&STAVBA - Filip Grygera archiv hostitelů Airbnb, Home-rent, Interhome Shutterstock,

Denisa Hrubešová před dvěma lety začala ve svém pražském bytě pronajímat pokoj. Nezvolila klasickou smlouvu, ale krátkodobé pronájmy přes internet. „Pustila jsem se do toho hlavně kvůli penězům. A nechtěla jsem bydlet s jedním člověkem dlouho,“říká mladá žena.

Vybrala si službu Airbnb postavenou na sdílení soukromého ubytování za dobré ceny. A daří se jí. Byt má blízko letiště. „Je to vhodné i pro lidi, kteří odněkud přiletí v 11 hodin večer a hotel mají až od dalšího dne. Nabrala jsem dobré recenze, mohla jsem zvednout ceny a mám pořád plno,“pochvaluje si pronajímatelka. Za noc si účtuje nejméně 320 korun, o Silvestru až 1 500 korun.

Jan Charvát zas koupil rodinný dům na kraji Prahy, na Zbraslavi. S manželkou pronajímali pokoj, ale po narození dítěte s tím skončili. „Nabízel se ale prostor na půdě, který mohl být přestavěný na byt. Tak jsme se pustili do rekonstrukce domu,“vypráví Jan Charvát. Stálo je to 200 tisíc korun, z půdy je dnes byt s vlastní terasou i vstupem. Od začátku počítali s krátkodobými pronájmy. „Jsou výhodnější a nevadí nám, že musíme předávat klíče a hostit. Manželka je doma a já pracuji z domova,“říká mladý muž.

Začali letos v září, také s Airbnb. S nižší cenou cílí na mladé páry, jež chtějí romantiku blízko lesa, ale v dosahu Prahy. Dosud měli až na jednu noc pořád plno. Běžně pronajímají za 500 korun za osobu. Na listopad, kdy je zájem slabší, zlevnili. „Na Silvestra jsme naopak dali dvojnásobnou cenu, a stejně bylo

DOMEK NA KRAJI MĚSTA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.