Kocáb „sesazuje“Zemana, naštval tím i jeho odpůrce

Hudebník chce prezidenta poslat k soudu. Zákonodárce však na svou stranu nezískal

MF DNES - - Z DOMOVA - Lukáš Valášek reportér MF DNES

Zažíváme plíživou normalizaci!“rozvášnil se včera v pražské Lucerně hudebník Michael Kocáb. Podle něj je jediným řešením svržení prezidenta Miloše Zemana. Přivedl si proto právníka Jana Kalvodu, aby upřesnil, jak se to dá podle ústavy správně udělat.

Kocáb a jeho přátelé už nějakou dobu hledají nového prezidenta skrze takzvanou Kroměřížskou výzvu. Zatím se jim to příliš nedařilo – na prvním místě vybrali textaře Michala Horáčka, který s iniciativou nechce nic mít. Teď se skupina snaží usvědčit Zemana z porušení ústavy kvůli dopisu, v němž čtyři nejvyšší ústavní činitelé vyjádřili podporu Číně a odmítli setkání ministra Daniela Hermana s dalajlámou.

„Takto zásadní výhybka naší politické orientace nebyla projednána parlamentem a v takové situaci je povinností každého slušného politika se řídit svým vlastním svědomím. Vzpomeňme si na různé závazné smlouvy z let 1939, 1945, 1968,“vysvětlil Kocáb, na čem by chtěl prezidenta nachytat.

Kalvoda doplnil jeho historické srovnání právnickými argumenty. „Došlo k porušení principu dělby moci. Společné jednání obou komor parlamentu je předvídáno jen v podobě společné schůze obou komor, nikoli společného prohlášení jejich předsedů,“řekl Kalvoda v narážce na to, že pod „čínský dopis“se kromě prezidenta a premiéra podepsali také předseda Sněmovny Jan Hamáček a šéf Senátu Milan Štěch.

Hned včera však bylo jasné, že to iniciativa bude mít s odvoláváním prezidenta těžké. Ústavní žalobu by museli podat zákonodárci, a těm se do toho nechce. Dokonce ani těm, kteří proti Zemanovi protestují v ulicích. „Je to výkřik do tmy bez reálného základu, který spíše nahrává protistraně,“glosoval to místopředseda Sněmovny a šéf Starostů Petr Gazdík, jenž 28. října na Staroměstském náměstí organizoval shromáždění proti Zemanovi, kterého se zúčastnilo až 15 tisíc lidí.

To, že by spojení s Kroměřížskou výzvou mohlo být „polibkem smrti“, už dříve naznačil Michal Horáček, když se od iniciativy distancoval. Kampaň si dělá bez její podpory a ke své kandidatuře na prezidenta se chce definitivně vyjádřit zítra. Z nějakého důvodu si k tomu vybral čistírnu odpadních vod v pražské Bubenči.

Kocábovi tak tentokrát v boji o svržení Zemana zřejmě nepomůže ani Kalvoda, kterého by se jinak politici mohli bát: v roce 2009 se mu podařilo „odložit volby“, když zastupoval tehdejšího poslance Miloše Melčáka, který protestoval proti zkrácení svého mandátu. Ústavní soud dal Kalvodovi za pravdu, zrušil předčasné volby a hlasovalo se až o rok později v řádném termínu.

Aby někdejší předseda ODA, který mimo jiné zastupuje společnost Diag Human v miliardovém sporu se státem, bodoval se svou právní konstrukcí i nyní, potřeboval by podporu tří pětin poslanců a stejného podílu senátorů. Pak by ještě musel prezidenta uznat vinným Ústavní soud. Tam se tedy podnět zřejmě vůbec nedostane.

Válka o Čínu nekončí

Zatímco Kocáb řečnil v Lucerně, na Hradě se ve stejnou dobu scházeli ti, kteří ho k plánu motivovali – Zeman si pozval autory dopisu, tedy premiéra a šéfy obou komor parlamentu, aby s nimi diskutoval o zahraniční politice. Schůzka prý byla dlouho plánovaná.

Všichni se tam shodli, že čínský apel byl v pořádku. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) navrch přirovnal Hermanovu schůzku s dalajlámou k setkání s předákem sudetských Němců Konrádem Henleinem za zády prvorepublikové vlády. Po kritice se obratem za nevhodný příměr omlouval.

„Válka o Čínu“bude zřejmě pokračovat. Zaorálek chce, aby se vztahy s Čínou dnes zabývala vláda. Opoziční TOP 09 zase vyzvala, aby byl do čela nově složeného Senátu zvolen jen takový předseda, který se distancuje od Štěchova podpisu pod dopis. Respektive od toho, že se šéf Senátu podepsal pod prohlášení, aniž to probral s ostatními senátory.

Foto: Michal Sváček, MAFRA

„Puč“v Lucerně Svržení prezidenta je podle Michaela Kocába jediné řešení. Jeho výzva však budí spíše rozpaky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.