„I kdyby nám zůstalo pět set, tak co?“

MF DNES - - Z DOMOVA - — Václav Janouš

Předsedkyně spolku Tobit odmítá, že by lidé ze spolku profitovali na pohřbívání dětí. Naopak Jana Vališová tvrdí, že za vším je boj pohřebních služeb proti novele zákona, kterou píše výkonný ředitel spolku a ministerský úředník Tomáš Kotrlý. „Pohřební služby nechápou, že chceme pomáhat,“říká Vališová.

Kdo zajišťuje pohřby poté, co je tato možnost ženám v nemocnici nabídnuta a ony souhlasí?

Pohřeb zajišťuje některý z členů Tobitu, ale my čekáme na uplynutí 96 hodin od pitvy podle zákona. Ta lhůta musí být.

Tedy některý ze členů spolku vypraví pohřeb a následně jako fyzická osoba žádá o dávku 5 tisíc korun. Co říkáte na kritiku, že jde o střet zájmů?

To, co se děje, se děje standardně podle českého právního řádu, protože nárok na pohřebné má vypravitel pohřbu. Samozřejmě tu částku za pohřeb musí nejprve zaplatit.

To není o bohatnutí, oni (pohřební služby) lžou a matou veřejnost, která nezná české předpisy. Jediný cíl je znevážit novelu zákona o pohřebnictví, aby neprošla. Oni totiž tvrdí, že budeme vydělávat miliony, oni neumí pochopit, že tady někdo bude pomáhat nezištně.

Na kolik tedy vyjde pohřeb toho, kdo jej zorganizuje?

Zhruba na pět tisíc korun.

Tedy z té částky, kterou následně dostanete – pohřebného – vám nic nezůstává?

(ticho) No...

Nic z té částky vám nezůstává?

I kdyby zůstalo pět set korun, tak je to věc toho člověka. To neděláme jen my, tady může ten pohřeb vypravit kdokoliv.

Ty peníze tedy zůstávají fyzické osobě a nejdou do účetnictví spolku?

Ne. Pohřebné se vyplácí fyzickým osobám, nikoliv právnickým. Je to sociální dávka.

Je někdy vypravitelem pohřbů ministerský úředník a výkonný ředitel Tobitu pan Tomáš Kotrlý, nebo se od toho zcela distancuje?

To je úplně jedno, kdo ten pohřeb vypravuje. Opravdu. Tady to může vypravit i předseda vlády, když na to přijde. Nebo uklízečka. Rozumíte tomu?

Tomu rozumím, ale mně jde o to, zda některé vypravuje pan Kotrlý.

To je tak strašně důležité? Samozřejmě, že některé vypravuje, protože já sama všechny nestihnu. My se střídáme, rozumějte. My toto všechno, co děláme, děláme mimo svoje hlavní zaměstnání a nemáme z toho žádný profit. Naše organizace existuje jen díky darům od těch, kteří nás podporují, nebo od rodičů, kterým jsme pomohli zajistit vydání dítěte k pohřbení.

My ani nemůžeme zvládnout pohřbívat nebo zajišťovat pohřby všech opuštěných dětí. Tady bylo cílem upozornit na tuto nesystémovost, protože když to nikdo neudělá, tak tyto děti skončí v odpadu.

3x foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na padesát let

Hrob spolku Tobit na hřbitově v Liberci, který mu tamní magistrát pronajal na 50 let zdarma.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.