Chceme zjistit, jestli pojišťovny mohou proplácet akupunkturu

MF DNES - - Z DOMOVA - — Iva Bezděková

Fakultní nemocnice Hradec Králové přichází s ambiciózním plánem. V rámci kliniky tradiční čínské medicíny (TČM) probíhá studie s názvem „Vliv akupunktury přidané ke standardní léčbě migrény“. Účastní se jí zhruba devadesát pacientů a skončit má příští rok.

Protože jde o klinickou studii, mají tito pacienti léčbu zdarma. „Až výzkum skončí, chceme s výsledky seznámit pojišťovny a otevřít otázku možné úhrady akupunktury u vybraných případů,“říká náměstek nemocnice pro strategii a rozvoj Karel Antoš.

Nemocnice přitom hodlá účinnost akupunktury vědecky ověřit i u dalších pacientů. „Zahajujeme studii účinků vlivu akupunktury na zmírnění nevolností u pacientek s nádorem vaječníků, které procházejí chemoterapií. Lékaři TČM na obou studiích spolupracují s neurology a lékaři, kteří podávají chemoterapii,“doplňuje náměstek.

Nebezpečné byliny

Někteří lékaři ale před čínskou medicínou varují. „Nemusí být bezpečná. Například některé čínské byliny obsahují jedovatou kyselinu aristolochovou, na jejíž obsah nejsou testovány. Tato kyselina může způsobovat rakovinu a vyvolávat selhání ledvin,“upozorňuje profesor Vladimír Tesař ze Vše- obecné fakultní nemocnice v Praze, který se zaměřuje na léčbu ledvin.

Tradiční čínské byliny používá k léčbě i hradecká klinika TČM. Vedení nemocnice však vylučuje, že by tyto byliny kyselinu aristolochovou obsahovaly. „Používání jakýchkoliv bylin s obsahem této látky vyhláška zakazuje. Produkty, které dodavatel zasílá našim pacientům, zkoumají laboratoře na těžké kovy (kadmium, olovo a rtuť) a rovněž na pesticidy a plísně,“upozorňuje nemocnice.

Hradecká nemocnice má s Číňany další velké plány. V polovině příštího roku má začít stavět v areálu novou budovu Centra TČM na ploše více než tří tisíc metrů čtverečních. Prostředky na stavbu poskytne firma CEFC Group (Europe) Company, a to celkem 270 milionů korun. Léčit tu má asi desítka čínských lékařů. Nová klinika by se měla otevřít za dva roky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.