Voliči ČSSD utíkají k Babišovi

MF DNES - - FRONT PAGE - Adéla Paclíková, Pavel Švec reportéři MF DNES

Před třemi lety vysálo hnutí ANO voliče pravicovým stranám a pomohlo je zatlačit hlouběji do krize. Dnes naopak vysává levici, a to do té míry, že dle aktuálních průzkumů by ANO volilo přes třicet procent Čechů – dvojnásobně více než koaliční sociální demokraty.

Pravicové voliče hnutí Andreje Babiše naopak ztrácí. Vyprofilovalo se v takzvanou catch all party, která cílí na celé spektrum společnosti včetně starších lidí a Češi ho již jako pravicové moc neberou.

„Dnes je ANO vnímáno jako středová strana, přičemž ještě před volbami 2013 bylo vnímáno jako mírně pravicové. Navíc ztrácí liberální akcent, neboť dnes je v některých aspektech spíše sociálně konzervativní. Ať se to týká například uprchlíků, či menšin. Tím zřejmě vychází vstříc i lidem starším, kteří v minulosti volili KSČM,“míní sociolog Daniel Prokop z agentury Median.

To je zajímavý zvrat. Babišovo hnutí totiž jako nováček odstartovalo k nebývalému úspěchu nikoliv z levé části politické scény – jak se ještě donedávna odhadovalo – ale naopak z potápějících se palub pravicové ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Dle unikátního matematického modelu analytika Kamila Gregora tehdy sebralo každé z těchto tří stran více než dvě stě tisíc hlasů – celkem 650 tisíc. Pro levicovější voliče hnutí takhle sexy ani zdaleka nebylo. Od ČSSD a KSČM přeběhlo k Babišovi dohromady jen zhruba 90 tisíc lidí.

Tento trend se nyní otočil. Například právě kvůli negativní rétorice vůči uprchlíkům či elektronické evidenci tržeb, kterou prosadil ministr financí Babiš, však vítěz krajských voleb ztrácí svůj liberální a do jisté míry i pravicový étos, takže část pravicových a z nich hlavně vzdělanějších voličů se letos vrátila k ODS či volila hnutí STAN a lokální sdružení.

Strach z temného pádu ODS

Z průzkumu agentury Median pro Českou televizi vyplývá, že ke Starostům odešlo třináct procent Čechů, kteří ve sněmovních volbách před třemi lety volili ANO. Zhruba poloviční počet lidí se vrátil k ODS.

„Nicméně ANO si tento propad vynahradilo odebráním lidí, kteří v posledních sněmovních volbách hlasovali pro ČSSD. Bylo to mezi deseti a patnácti procenty. Komunistům sebralo asi sedm procent voličů,“vypočítává Prokop.

Navíc pro ČSSD, která se obává, že ji čeká podobný osud jako hroutící se ODS, je alarmující, že přestává být atraktivní i pro velkou část voličů starších šedesáti let. Což je tradičně její nejsilnější základna.

„Musíme velmi rychle zformulovat několik klíčových priorit a současně přesvědčit voliče, které jsme ztratili, že rozumíme jejich obavám a potřebám a jsme schopni nabídnout funkční řešení,“doufá ve zvrat místopředseda ČSSD Jan Hamáček.

Musíme velmi rychle přesvědčit voliče, že rozumíme jejich obavám.

ČSSD doposud ve volbách hodně těžila z toho, že mu hlas dávala velká a poměrně disciplinovaná skupina starších lidí. Jenže v této věkové kategorii dnes podle průzkumu Medianu osloví už jen pětinu lidí, přičemž hnutí ANO je na tom v tomto ohledu již zhruba stejně.

„Na voliče ČSSD jsme se cíleně nezaměřovali. Obecně však průzkumům veřejného mínění nepřikládám velkou váhu. Důležité jsou výsledky voleb,“říká Andrej Babiš.

O mnoho lépe než ČSSD je na tom KDU-ČSL. V krajských volbách přišli lidovci bezkonkurenčně o nejméně svých voličů v porovnání s volbami v roce 2013. Téměř tři čtvrtiny lidí, kteří jim před necelým měsícem dali svůj hlas, je volily i předtím. Takovým výsledkem se nemůže pochlubit nikdo.

KSČM, ANO a ODS si u voleb udrželo jen necelou polovinu svých zastánců. Největší nedůvěru vyvolala TOP 09, které zůstala věrna jen pětina voličů, což je dáno i tím, že letos šli po letech partnerství Starostové do voleb samostatně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.