Vražda v arboretu: zabil frustrovaný mladík

MF DNES - - FRONT PAGE - Veronika Horáková redaktorka MF DNES

Už podruhé v tomto roce bude Krajský soud v Brně řešit případ, kdy vrah svou oběť doslova zmasakroval. A také případ, kdy vrahem byl mladý muž zklamaný svým neúspěšným životem.

Američan Kevin Dahlgren, zatím nepravomocně odsouzený za usmrcení svých čtyř příbuzných, vraždil, protože byl frustrovaný. Obětem zasadil desítky bodných i sečných ran.

A podobně je na tom zřejmě třiadvacetiletý Radúz Š. Ten podle policejních vyšetřovatelů v březnu tohoto roku zavraždil tenkrát o rok starší expřítelkyni. Tělo našli v arboretu Mendelovy univerzity v Brně kolemjdoucí. „Dívka byla ve stavu, kdy jsme nemohli ani zveřejnit fotografii kvůli identifikaci,“řekl vyšetřovatel Antonín Hrdlička.

Krajský soud se případem zavražděné studentky začne zabývat 14. listopadu. Její rodina se rozhodla promluvit o tom, co se před tímto brutálním činem dělo. Popisují, jak Radúz jejich dceři znepříjemňoval život. „Popisoval se jako úspěšný muž, přitom nedokázal nic dotáhnout do konce,“uvedla matka oběti. Stejně jako Dahlgren se Radúz Š. k vraždě nepřiznal. (vh)

O vraždě studentky se rozhodla promluvit rodina. Připomíná kauzu Dahlgren

la říct definitivní sbohem tehdy už svému bývalému příteli. Domů se už nevrátila. Čtyřiadvacetiletou studentku našli zmasakrovanou v arboretu Mendelovy univerzity v Brně. Od začátku je jediným podezřelým o rok mladší Radúz Š., který se s dívkou stýkal asi tři měsíce. Podle rodiny oběti neúspěšný mladík, který si o sobě myslel přesný opak.

„Mluvil o sobě vždy jako o velice úspěšném člověku. Přitom nic nedokázal dotáhnout do konce,“řekla matka zavražděné studentky, která se rozhodla promluvit.

Podobná charakteristika nápadně sedí i na čtyřiadvacetiletého Američana Kevina Dahlgrena, který v Brně-Ivanovicích zavraždil čtyři své příbuzné. Podle obžaloby usmrtil jednoho po druhém sérií bodných, sečných a řezných ran a za to dostal – zatím nepravomocně – doživotní trest. Dahlgren byl zklamaný životem a lidmi. Podle spisu vraždil, protože byl frustrovaný.

Přitom se považoval za výjimečného člověka, a dokonce přemýšlel, zda není reinkarnací Alexandra Velikého. Jeho známí ho popisovali jako milého mladíka. Nikdo z nich ani netušil, že by byl schopný vraždit.

Ze schůzky se už nevrátila

Podobně pozitivní dojem vyvolával na začátku vztahu s brněnskou studentkou i Radúz Š. „Na dceru působil jako velice komunikativní člověk, který organizoval řadu setkání mladých lidí a lehce s nimi navazoval kontakt. Líbilo se jí, že i hodně posiluje, má velkou sílu,“povyprávěla matka oběti.

Setkávali se asi tři měsíce. Dívka vztah ukončila, protože prý začala zjišťovat, že její nový partner je ve skutečnosti jiný člověk, než si myslela – uzavřený, komplikovaný, a především neúspěšný, i když sám sebe prezentuje jako úspěšného člověka. A tak vztah ukončila. „Po rozchodu ji obtěžoval komunikací na Facebooku, poté přes SMS a chodil za ní do školy. Koncem roku jí volal, opakovaně plakal. Dcera řekla, že se mu snažila vysvětlit, že se s ním už scházet nebude. Do začátku února byl klid,“přiblížila ještě žena, co se odehrálo.

Pak však prý Radúz Š. začal dívku zase kontaktovat. Tvrdil, že neví, proč se rozešli. Studentka proto na začátku března souhlasila se schůzkou v arboretu univerzity – tedy na místě přístupném studentům a zaměstnancům Mendelovy univerzity. Odtud se však už nevrátila. Její tělo našli kolemjdoucí. Dva dny poté policisté oznámili, že zadrželi jejího expřítele, kterého obvinili z vraždy.

Už tenkrát tušili, že motivem byl zřejmě osobní vztah se zavražděnou. Kriminalisté ani nezveřejnili fotku oběti, což je běžné kvůli identifikaci. Vzhledem k rozsahu zranění to totiž nebylo možné.

Zatím se nepřiznal

To, co se stalo, šokovalo stejně jako v případu čtyřnásobné vraždy v Brně-Ivanovicích lidi po celé republice.

Hluboce to zasáhlo především obyvatele Malhostovic na Brněnsku, odkud dívka pocházela. V obci, která nemá ani tisíc obyvatel, se totiž všichni znají. Zdejší starosta Petr Grünwald znal zavražděnou odmalička. „Vždy pozdravila a byla velmi slušná. Dařilo se jí i ve škole,“tvrdil starosta.

Byla výbornou studentkou, na univerzitu ji přijali bez přijímacích zkoušek. „Měla bohatý život – byla obklopena milující rodinou a blízkými, často cestovala s rodiči, ale i sama, viděla kus světa. Byla skromná a vážila si obyčejných věcí, dokázala se radovat z každé maličkosti. Do posledního dne svého krátkého života byla šťastná a spokojená,“uvedla ještě matka zavražděné dívky.

Krajský soud v Brně začne vraždu v arboretu řešit 14. listopadu. Stejně jako Dahlgren se Radúz Š. k činu nepřiznal. „Myslím, že se ani nepřizná,“míní policejní vyšetřovatel Antonín Hrdlička, který řešil oba případy.

Žalobce tak bude muset opět spoléhat na nepřímé důkazy – stejně jako u Kevina Dahlgrena. Tomu do vězení dopomohlo třeba svědectví uklízečky, sousedů či taxikáře, který Američana vezl na letiště ve Vídni. Vznikla tak dějová linka, podle které senát krajského soudu shledal, že vrahem je Dahlgren.

Nikdo ho však přímo při činu stejně jako Radúze Š. neviděl. Za vraždu hrozí mladíkovi až výjimečný trest.

Zavražděná studentka a její bývalý přítel Radúz Š.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.