Konec šizení, žádá Česko Unii

MF DNES - - FRONT PAGE - Luboš Palata redaktor MF DNES

Slováci, kteří předsedají Evropské unii, chtějí s hlasitou podporou Česka vyřešit problém horší kvality potravin dodávaných do východní Evropy.

Podle vlivného serveru Politico.eu by právě Bratislava mohla pohnout léta se táhnoucím problémem, že lidé v naší části Unie dostávají pod stejnými značkami horší a mnohdy i dražší potraviny než spotřebitelé v západní Evropě.

Českému ministrovi zemědělství Marianu Jurečkovi se podařilo k tomu kromě zemí jako Bulharsko, Estonsko nebo Chorvatsko získat i podporu předsednického Slovenska. Bratislava také připouští, že by se tématem mohl zabývat některý z letošních summitů Evropské unie, kdy ještě EU předsedá.

Sám Jurečka, podle něhož může s problémem pohnout jen nová celounijní směrnice, jež by podobné chování nadnárodním potravinářským koncernům zakázala, je však už nyní skeptický. „Popravdě řečeno, dvojí kvalitu potravinářských výrobků se asi do konce předsednictví Slovenska vyřešit nepodaří,“uvedl včera pro MF DNES Jurečka.

Přesto by se s tímto problémem mohlo začít něco dělat. Český podnět na zavedení celoevropské směrnice, která by dvojí standardy stejných potravin zakázala, zkoumají v současnosti hned tři unijní komisaři včetně české eurokomisařky Věry Jourové. Během příštích týdnů by se měl Brusel vyjádřit, zda hodlá proti dvojím standardům potravin něco podniknout.

Praha si od předsednictví Slovenska v EU slibovala vyřešení problému horší kvality potravin pro východ Unie. Nyní se zdá, že marně.

je vynutit si vytvoření unijní legislativy, která by dvojí standardy u potravin zakazovala.

„Dosavadní kroky Evropské komise pro potírání nekalých obchodních praktik jsou nedostatečné. Je nezbytné přijít s celounijním legislativním řešením, které zajistí rovné podmínky mezi zemědělci, zpracovateli a obchodníky,“uvedl včera na Žofínském fóru český ministr zemědělství Marian Jurečka, který se podobné opatření snaží prosadit už mnoho měsíců.

Podle respektovaného serveru Politico.eu se však Praze zprvu podařilo získat spojence pouze mezi několika málo východoevropskými členskými státy, jako je Bulharsko, Chorvatsko a Estonsko. Po posledním jednání se svojí resortní kolegyní Gabrielou Matečnou v Bratislavě Jurečka získal podporu Slovenska předsedajícího nyní Unii. Podle mluvčí slovenského předsednictví není proto vyloučeno, že Bratislava tento problém skutečně nastolí.

Naopak najít podporu některého z velkých unijních států se Česku nedaří. „Musím říci, že především ze strany původní evropské patnáctky ● Na výrobu horších potravin pro východní trh si už před pěti lety u Evropské komise oficiálně stěžovalo Bulharsko, kam se podle testu výrobků dovážely nejošizenější potraviny z celé Unie. Brusel však bulharskou stížnost oficiálně odmítl.

● V květnu tohoto roku otázku rozdílného složení otevřel na jednání ministrů zemědělství EU ministr Marian Jurečka. Většina zemí Unie se tím však odmítla zabývat.

● Česko získalo podporu Slovenska, aby se o tomto problému jednalo i na summitu EU. Současně se otázkou, zda nelze přijmout celoevropské řešení, nyní zabývají i tři bruselští komisaři.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.