Spasit Sobotku mají starostové

„Chřadnoucí“ČSSD se bojí velké prohry a musí změnit strategii. Vsadí i na nestranické politiky.

MF DNES - - Z DOMOVA - Adéla Paclíková Pavel Švec

Včasech, kdy sociálním demokratům klesají preference, začínají v ČSSD sílit hlasy, že se dosavadní konzervativní výběr kandidátů do voleb musí změnit. A to rychle.

Partaj dlouhé roky sází zejména na zasloužilé partajní funkcionáře vzešlé hlavně ze státní či minimálně krajské úrovně. Úspěch starostů (nejen těch v barvách STAN) v krajských volbách však nutí ČSSD, aby na starosty o mnoho více vsadila již za rok v celostátních volbách.

Strana chce po neúspěchu v říjnových volbách změnit strategii a otevřít se více osobnostem. Podle informací MF DNES klidně i nestraníkům z komunální politiky, kteří dokážou voliče lépe oslovit. Jedním z míst, kde se chtějí porozhlédnout, jsou právě úspěšní starostové.

„Může to být jedna z cest, kterou ty kandidátky můžeme oživit. Souhlasím s tím, že by úspěšní starostové měli dostat větší prostor,“potvrzuje sociálnědemokratický poslanec Jan Chvojka.

Těžký kalibr z radnic

A ve změnu taktiky začíná věřit i předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

„Nemůžeme kandidátky sestavovat tak, že se podpoří naši jednotliví okresní funkcionáři,“řekl Sobotka serveru Seznam. „Tam, kde teď kandidovali naši funkcionáři, se ukázalo, že nejsou schopni mobilizovat voliče ani ve svém volebním okrsku. Takže musíme zvýšit konkurenci při sestavování kandidátních listin, dostat na ně lidi zvenčí,“dodal.

ODS, STAN i lokální sdružení se přitom své starosty nebojí procpat na přední místa svých kandidátek.

Pomineme-li hnutí STAN, které na starostech po dobu celé své dvanáctileté existence stojí, a porovnáme skóre ostatních stran v krajských volbách, je pozoruhodné, jak právě šéfové obcí dokázali klání o hlasy ovlivnit.

Při důkladném zkoumání výsledků krajských voleb na té nejnižší úrovni – tedy v jednotlivých volebních okrscích – se například ukazuje, že ODS na prahu své klinické smrti sáhla po několika dlouholetých starostech, kteří skutečně oslovili voliče i za hranicemi svého města.

Zkrátka jsou „doma“oblíbení a hlavně i volení. Důkazem jsou tisíce preferenčních hlasů, které na úkor svých kolegů získali.

Modré ostrovy

V Česku není mnoho míst, kde by občanští demokraté v krajských volbách zvítězili, nicméně se najdou taková, kde naopak dominovali až drtivě. Jmenovitě v části okresu Praha-východ, Kadaňska, Klatovska, Domažlicka či Podkrkonoší.

V Kadani, kde ODS brala i přes čtyřicet procent hlasů, vládne od roku 2002 občanský demokrat Jiří Kulhánek. Dokázal natáhnout voliče i z okolí, i když z pohledu státní politiky je oproti takovému primátorovi nedalekých Teplic Jaroslavu Kuberovi (také ODS) takřka neviditelný.

Dlouholetí „modří starostové“opanovali i část Pošumaví. Například starosta Klatov Rudolf Salvetr, starosta Sušice Petr Mottl, starosta Kdyně Jan Löffelmann či starosta Železné Rudy Michal Šnebergr.

V některých zdejších okrscích brali i přes polovinu hlasů a pomohli tím k vůbec nejlepšímu krajskému výsledku občanských demokratů z celé republiky.

Obdobně uspěl i bývalý primátor Kladna Dan Jiránek, starosta středočeských Líbeznic Martin Kupka, jeho kolegyně z blízkých Byšic Jana Poláková či Ivan Adamec, který vede podkrkonošský Trutnov již osmnáct let.

Z lokálních lídrů regionální star

Jak vidno ODS, která na rozdíl od konkurentů dosud čerpá ze silných devadesátých let – kdy ovládla komunální posty – se vyplácí vyrábět z lokálních lídrů alespoň regionální „star“. To se až na lidovce v části Moravy a na výjimky u ostatních stran konkurentům moc nedaří. Buď, jako TOP 09 nebo hnutí ANO, takové lidi prostě nemají, nebo na ně jako ČSSD ve volbách příliš nesázejí – alespoň ne v horních patrech kandidátek.

Na druhou stranu je nutné mít stále na paměti, že sněmovní volby jsou od plebiscitů druhého řádu dost odlišné. „V krajských volbách starostové skutečně fungují. Otázkou je, zdali se taková strategie výrazněji osvědčí i v celostátních volbách, kdy lidé hlasují jinak, často taktizují. Do kraje a obcí volí spíše srdcem a podle lidí, které znají. A to jsou ti starostové. Uvidíme,“míní politolog Pavel Šaradín.

V ČSSD je však poměrně jasno. Volební strategii, ať už bude nakonec jakákoliv, změnit musí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.