Sázkové kanceláře favorizují Clintonovou

MF DNES - - ZE SVĚTA -

v jednotném unijním trhu samozřejmostí, opak je pravdou. Evropská unie totiž u potravin pouze vyžaduje, aby byly na etiketách produktů uváděny pravdivé údaje o složení. Po výrobcích však už nechce, aby se ve všech zemích EU u stejně označených výrobků dodržovaly stejné receptury a složení.

V takzvaných „nových státech EU“, které vstoupily do Unie po roce 2004, se přitom v mnoha produktech od evropských a světových potravinářských koncernů či značek prodejních řetězců používají často náhražky a levnější suroviny, než jak je tomu ve starých zemích. Nezřídka se tyto potraviny prodávají ještě za vyšší cenu než na západ od českých hranic.

„Český spotřebitel přitom přichází zkrátka, protože potraviny pro český trh obsahují méně hodnotné suroviny než potraviny, které míří na trh zemí takzvané staré evropské patnáctky,“uvedla před časem Státní potravinářská a obchodní inspekce. Potvrdil to i velký loňský test potravin v německých a českých provozovnách řetězce Ahold, jenž se konal pod záštitou české europoslankyně Olgy Sehnalové

Americké, ale i britské či irské sázkové kanceláře před úterními prezidentskými volbami ve Spojených státech favorizují demokratku Hillary Clintonovou. Šance jejího republikánského rivala Donalda Trumpa se ale zvyšují.

Na Clintonovou, která dlouhodobě vedla v průzkumech, nabízejí sázkové kanceláře nízké kurzy. Třeba irská bookmakerová kancelář má aktuálně vypsaný kurz, který v přepočtu za vsazenou stovku na Clintonovou vynese asi 36 korun, v případě Trumpovy výhry by sázející ke své stovce získal ještě 125 korun. Podobné kurzy vyvěsily i další kanceláře, třeba betfair, bwin či BetVictor.

Naposledy zveřejněný průzkum listu The Washington Post a televize ABC News přitom vidí souboj obou kandidátů jako vyrovnaný, shodně oběma přisuzuje podporu 46 procent respondentů.

Clintonová za poslední týden oslabila. Uškodit jí navíc mohou dokumenty včera zveřejněné Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). Týkají se dávno uzavřeného vyšetřování kontroverzní milosti, kterou její manžel, bývalý prezident Bill Clinton, v poslední den svého působení v Bílém domě udělil stíhanému finančníkovi a sponzorovi Demokratické (ČSSD). V něm bylo zjištěno, že třetina stejných výrobků má v Česku jiné složení než v Německu, většina byla navíc dražší, některé dokonce o desítky procent.

Výmluv potravinářských koncernů, proč je složení na západě a na východě EU jiné, je celá řada. Florence Ransonová, mluvčí bruselské lobbistické organizace FoodDrinkEurope, například tvrdí, že hlavní příčinou rozdílného složení je to, že produkty jsou vyráběny v různých továrnách, kde jsou i jiné výrobní postupy.

Unie garantuje jen bezpečnost

Na základě současné unijní legislativy Brusel nemůže proti nižší kvalitě potravin v nových členských zemích zasáhnout.

„EU garantuje bezpečnost potravin,“říká Ladislav Miko, který má v bruselském Generálním ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele potraviny na starosti. „Bezpečnost není kvalita. Bezpečnost je jenom jeden druh kvality. Tu my garantujeme. O tom, jak má která potravina chutnat nebo vypadat, rozhoduje spotřebitel. Ten by neměl kupovat to, co jíst nechce,“říká Miko. strany. Marc Rich byl tehdy už roky na útěku před zákonem.

Průzkumy také ukazují, že Trumpova kampaň, kterou provázejí obvinění bez důkazů, vulgární výlevy, roztržka s vlastní stranou, urážky a ponižování žen i útoky na politický systém, nevadí přinejmenším třetině a možná téměř polovině amerických voličů. Jasno má v tomto ohledu Trumpův stoupenec a boxerský šampion Mike Tyson: Američané podle něj chtějí „zkusit něco nového“. V tomto jednoduchém soudu se skrývá nejen touha po změně, ale i odpor proti vládnutí okoukaných politických veličin, proti sociální nerovnosti, povýšenosti elit a beztrestné svévoli bankéřů z Wall Street. (zah, ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.