Jak čínský špion kradl v Iowě kukuřičná semínka

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Ladislav Kryzánek redaktor MF DNES

Onoho chladného jarního dne šel jeden farmář v americké Iowě venčit psa, když si všiml, že na blízkém poli, čerstvě osázeném testovanou kukuřicí, se odehrává něco dosti podivného: drobný plešatý Asiat klečel v hlíně a soustředěně vyhrabával kukuřičná semínka.

Nešlo o semínka jen tak ledajaká, ale o speciální produkt nedávno odtajněného výzkumu, který spolkl miliony dolarů.

Když farmář přistoupil k vetřelci a zeptal se ho, co to má znamenat, ten cosi nervózně koktal, že je badatel z místní univerzity. Farmář nelenil, vytáhl telefon a zavolal policii. Cizinec se vrhl k vedle stojícímu autu a za svistu pneumatik prchl.

K onomu nechtěnému setkání došlo před pěti lety.

Právě tento incident se stal počátkem rozsáhlého federálního vyšetřování jednoho z nejdrzejších případů čínské ekonomické špionáže ve Spojených státech. Tedy trestného činu, kvůli němuž americké společnosti každoročně přijdou nejméně o 150 miliard dolarů.

FBI spustila mohutnou pátrací akci, v níž nechyběly sledovačky ani honičky jako ze špionážního thrilleru.

Případ vyvrcholil letos na konci října tříletým trestem vězení pro sedmačtyřicetiletého čínského občana Muo Chaj-lunga alias Roberta Mua. Ten v USA legálně trvale pobýval a pracoval jako ředitel americké pobočky pekingské firmy Dabeinong Technology Group.

Poloviční spravedlnost

Problém spočívá zejména v tom, že Číňanovi se zřejmě ještě před zatčením podařilo předat do své domoviny zcizené informace. Číňanům se tak téměř jistě dostala do rukou drahocenná semínka.

Spravedlnosti tak bylo učiněno zadost jen napůl. Vyšetřování podle expertů citovaných v americkém tisku ukázalo, jak obtížné a někdy zhola nemožné je postihnout špiony, kteří krmí ukradenými tajemstvími Čínu, hladovou po americkém duševním vlastnictví.

Muo Chaj-lung se léčí na vzácnou formu rakoviny a nakonec díky tomu odešel od soudu s velice mírným trestem. Jeho pěti komplicům se podařilo prchnout do Číny, mimo dosah americké spravedlnosti. I když FBI pracovala s důvodným podezřením, že na zlodějské akci se podílela čínská vláda, nebyla nakonec schopna takové vazby prokázat. Čínská strana odmítla při vyšetřování jakkoli spolupracovat.

„Tato vyšetřování jsou vždycky hodně komplikovaná. Krádež cizího obchodního tajemství má nejen podporu čínské vlády i státem vlastněných společností, ale také odráží tamní společenský postoj k duševnímu vlastnictví. Oni to prostě nevnímají jako trestný čin,“řekla americkému listu Los Angeles Times profesorka práv Melanie Reidová.

Vyšetřování by nejspíš vyznělo doztracena, kdyby si hned na samém začátku bystrý farmář nezapsal číslo pronajatého auta, v němž čínský špion zmizel. Zvláštní agent FBI Mark Betten z úřadu v Des Moines poté zjistil, že Muo Chaj-lung s dalšími dvěma muži se už dříve podezřele motali kolem jiného pole, kde se testovala vzácná semena. Vypátral také, že Číňan krátce předtím poslal do svého domu na Floridě patnáct těžkých balíčků obsahujících „vzorky kukuřice“.

Proč by se vlastně čínské firmy zajímaly o nějaká semena v daleké (a kukuřicí proslulé) Iowě?

Odpověď je prostá. Čína očekává, že poptávka po kukuřici v zemi v příštím desetiletí převýší nabídku, a spočítala si, že bude potřebovat kvalitnější semena. Jejich vyšlechtění je práce zdlouhavá a stojí miliony. Lepší je ukrást výsledky jiných.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.