Ú

MF DNES - - EKONOMIKA - Zuzana Kubátová redaktorka MF DNES

Firma Vemex, vnukovská společnost ruského gigantu Gazprom, po léta ambiciózní hráč českého plynárenství, tlumí své aktivity. Jde zřejmě o předzvěst definitivního vyklizení tuzemských pozic.

Vemex padl loni do rekordní ztráty přes 420 milionů korun. Finanční správa mu zadržela 430 milionů jako sankci za nedoplatek DPH u jednoho z obchodních partnerů. Pro podezření z účasti na karuselovém daňovém podvodu Vemex vyšetřuje policie. Firma však prodělávala už dříve, od roku 2013 má záporný kapitál. Už předloni její auditoři upozorňovali, že bez finanční injekce je její budoucnost ohrožena.

Vedení Vemexu nechce o vyšetřování daňové kauzy mluvit. „Šetření není ukončeno, nemůžeme o něm poskytnout podrobnější informace,“reagovala na tyto dotazy manažerka Tamara Nestěrenková. Otázky o postojích vlastníků a perspektivě firmy nechala rovněž bez odpovědi. Situaci nechce komentovat ani Dana Dvořáková, mluvčí skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka, který ve Vemexu drží téměř 17procentní minoritní podíl.

Poslední vývoj Vemexu však mluví za sebe. Firma, která se profilovala jako lídr v prodeji stlačeného zemního plynu (CNG) v dopravě, se zbavuje celé sítě svých 15 čerpacích stanic. Ze dvou vil, jež využívala v prestižní pražské čtvrti Bubeneč, už jednu vyklidila. Stav zaměstnanců se z někdejších téměř 50 smrskl na ani ne polovinu a údajně se chystá další snižování stavů.

Podle Nestěrenkové bude letos Vemex v zisku, stabilní je podle ní jak objem prodaného plynu, tak zákaznický kmen. Firmě ovšem klesají tržby z někdejších více než 14 miliard korun ročně na letos plánovaných osm miliard.

Nedaří se ani soukromému byznysu zakladatele Vemexu Vladimíra Jermakova. Ten si předloni pořídil továrnu na výrobu umělých safírů Aled Praha. Výroba se tu ale nikdy plně nerozběhla a na firmu její věřitelé podali koncem letošního září insolvenční návrh. O post šéfa Vemexu Jermakov letos přišel.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.